Anne karnında hastalık tanısı mümkün mü?

0
1100

Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün

Hamilelik bilindiği gibi 40 haftadır. Bu sürede yaşam şartları ve genetik durumları nedeni ile çeşitli hastalıklar söz konusu olabilir. Tıbbı gelişmeler ile artık anne karnında yapılan testler ile bu hastalıkların tespiti mümkündür. Tarama ve ultrasonografi ile bebeğin hastalığı mevcut ise %99 oranında belirlenir. Telaş etmeden anne adayının herhangi farklı durum hissettiği anda mutlaka uzman doktora başvurmalıdır.

Anne Karnında Tespit Edilebilen Hastalıklar

Çeşitli testlerle anne karnında bebeğin, böbrek hastalığı, akciğer hastalıkları, kalp damar durumu, beyin ve sinir sistemi hastalıkları, cücelik durumu, iskelet bozukluğu, down sendromu,, karın ön duvarında anormallik, nöral tüp defekti durumlarla karşı karşıya olup olmadığı tespit edilir. Bu durumda doktorların testler sonucunda kesin tanı koyması ve mümkün ise tedaviye başlaması gerekir.

Anne Karnında Yapılabilen Testler

Anne karnında bebeğin sağlık durumu ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak için çeşitli testler yapılır.

Kriyonik Villus Testi

10-14. haftalar arasında uygulanan bir testtir. Bu test ile bebeğin down sendromu olup olmadığının tespiti amaçlanır.

Hepatit B ve Hıv Virüsü Testleri

11 ile 13 haftalarda yapılan bu testler ile anne adayından alınan kan testleri ile Hıv virüsü ya da Hepatit B virüsü tespiti yapılır. Eğer anne adayında bu virüslerin tespiti gerçekleşir ise amaç bebeğe bu virüslerin bulaşmasını engellemektir. Bu virüsler eğer engel olunmaz ise anne karnında bebeğe geçer. Bebek dünyaya bu virüslerle doğabilir. Ayrıca doğum sonrasında ise anne sütünden bile geçen bu virüsler için mutlaka önlem alınmalıdır.

Ense Sıvısı Testi

Bebek anne karnında iken bebeğin ensesinde biriken sıvının alınarak test yapılır. Bu test sonucunda down sendromu var ise ense sıvı miktarı olması gerekenden fazladır. 11 ile 14 haftalar arasında bu test uygulanır.

İkili Tarama Testi

Gebeliğin 11 ve 14 hafta arasında yapılan bu test tüm hamileler için rutin olarak uygulanır. Kromozom bozuklukları riskleri tespit edilir.

Afp Testi

15 ile 20 haftalar arasında yapılan test ile bebeğin sinir sisteminde hasar olup olmadığı konusu tespit edilir.

Ayrıca üçlü tarama testi, ambiyosentez, ultrason taraması hamilelik esnasına yapılan testlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz