Antidepresanlar ve Kullanananların Tecrübeleri

0
1757

Bugün artık, uluslararası ilaç firmalarının en büyük kazanç kalemi, antidepresan ilaçlardır.

Büyüsünü giderek kaybeden dünyamızda antidepresanlar, yabancılaşma ve yalnızlığın pençesindeki çaresiz insanların derin iç çatışmalarını uyuşturmanın, toplumların gelir ve refah dengesizliklerini halının altına süpürmenin en yaygın ve yasal aracı haline gelmiştir, maalesef!

Fakat nadir sayılabilecek durumdaki teşhislerde etkili olabilecek ve doğru tıbbi gerekçelere dayandırılabilecek bu ilaçların rastgele ve kontrolsüz bir sıklıkla hekimler tarafından reçete edilmesi, uzmanlar tarafından en hafif tabirle tıbbi bir hata ve sosyal bir sorumsuzluk olarak görülmekte.

Öncelikle her olguda depresyonun kaynağı belirlenip, etkin ve doğal bedensel, sosyal ve ruhsal çözüm seçenekleri sunulmalı; bunlara rağmen gerektiği takdirde, antidepresan kullanımı çok sınırlı tutulmalıdır.

Günümüzde leblebi gibi tüketilmekte olan antidepresanlar, önemli yan etkilere sahiptirler.

Bilinen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

• Bitkinlik
• Ağız kuruluğu
• Bulanık görme
• Cinsel istek ve fonksiyonların azalması veya kaybı
• Sperm hasarı (DNA yapısının bozulması sonucu fertilite sorunları)
• Gerginlik ve titreme
• Aşırı uyku veya uykusuzluk
• Esneme
• Terleme
• İştah / kilo bozuklukları (aşırı artma ya da azalma)
• Şeker hastalığı (uzun süreli kullanımlarda risk artışı)
• Kabızlık
• Çarpıntı
Kas seğirmeleri
İntihar riski (özellikle 25 yaş altı hastalarda)

Tüm bu yan etkilerin, gerçek anlamda iyileştirmeyip, yakınmaları maskeleyen bir ”tedavi” programı sonucunda ortaya çıkabildiği göz önüne alındığında, ilaç kullanımının; doğru bir değerlendirme sonucu belirlenen az sayıda organik depresyonlu hastayla sınırlandırılması gerektiği açıktır.

Bu yüzden doktorunuzla ile düzgün bir iletişimin ardından, sorunlarınızı ve kaygılarınızı net bir şekilde açıklayıp antidepresan kullanımına başlamanız çok önemlidir. Kesinlikle çevreden gelen tavsiyeler veya öneriler sonucu kendi isteğinizle ve doktorunuz tarafından reçete edilmeyen antidepresanları kullanmak ileride büyük sorunlara yol açabilir.

Yanlış ve uygunsuz antidepresan kullanımı sonucu ortaya çıkan sorunlara bir göz atalım; ( Kişi isimleri gizli tutulmuştur.)

T… C……

Antidepresan kullanmayı bıraktım çünkü Antidepresan depresyonu geçirmiyor, erteliyor. Hislerim, duygularım boğuluyor, kendimi daha bir kötü gibi hissediyorum. İyileştiriyor mu zehirliyor mu anlamadım. Yan etkisi etki ediyor. Olumlu etkisini göremedim şu ana kadar. Benim şahsi fikrim bu ilaçlar depresyonu geçirmek adına ticari amaçlı piyasada.

S…. K ….

Arkadaşlar merhaba. Canan karatay geçen gün konuşma yaptı. Antidepresan kullanmayın diyor. Antidepresan kalp ritmini bozarmış çarpıntılar yaşarmışız. Bende de çarpıntı şikayeti zaten ilaç kullanmaya başlayınca oldu ve hormonları bozar guatr olur dedi. Aynı şekilde benim de hormonlarım yavaşlamış ve haşimato hastası oldum.

Z…. Ç…..

Herkese merhaba. Antidepresan kullanan arkadaşlara bir sorum olacak. İlacın sizi sersemleştirdiğini, kendinizi olması gerektiği gibi hissettirmediğini, nasıl desem kendinizi ilaçsız zamanlarınızdan farklı hissettirdiğini düşünüyor musunuz? Ben kendimi çok değişik hissediyorum.Bu durum beni çok rahatsız ediyor. İçimde ki sıkıntı kaybolmaya yakın gibi anlamsız şekilde hayatımın son bulması gerektiğini düşünmeye başladım. Yan etkileri kısmında intihar etmeyi görünce şok geçirdim.

Antidepresan Kullanımı Ne Kadar Yaygın?

Ne yazık ki bu sorunun cevabı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yüksektir. Yapılan araştırma gösteriyor ki 2016 yılında ki verilere bakacak olursak ülke çapında toplamda 52 milyon kutu antidepresan satışı gerçekleşmiştir. Bu gerçekten korkunç bir rakam. Fakat ilaç şirketleri için ise oldukça güzel bir haber olmuş olmalıdır.

2017 ve 2018 verileri ise yoğun tepkiler sonucu açıklanmamış olup, geçmiş yıllarda ki artış oranlarına bakılacak olursa tahminen 100 milyon kutunun üzerinde antidepresan ilaç satışı gerçekleştiği varsayılmaktadır.

Özellikle genç nüfus üzerinde oldukça etkili olan antidepresanlar, gençler arasında çok fazla rağbet görmektedir. Bunun sebebi sınavlar ve aile baskısı gibi ergen bir bireyin genel sorunlarını kapsamaktadır. Ve ne yazık ki antidepresanlar günümüzde oldukça kolay reçete edilebilmektedir. Sizler de depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız. Antidepresan kullanımı yerine daha farklı çözümler bulmanızı tavsiye ederiz.

Örneğin tatile çıkmak veya sakin bir ortamda dinlenmek, kitap okumak, yeni bir hobi edinmek. Bulunduğunuz kalabalık ve gürültülü ortamı terk edin. Hayata karışın ve doğanın sakinleştirici gücüne inanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz