Ateş çıktığında ne yapılmalıdır?

0
966

Ateşiniz Çıktığında Ne Yapmalısınız?

Sıradan bir insanın vücut sıcaklığı ortalama 36 derece ile 37,5 derece arasında olmaktadır. Bu eşik değerler aşıldığı zamani vücutta bir anormallik olduğu düşünülebilir. Ateş, yetişkin bir insanda, yukarıda verilen değerlerde olmak zorundadır. Çocuklarda ise, ataş genelde 38,5 derece ve üzerini kapsar. Vücut sıcaklığı 38,5 dereceye ulaştığında yüksek ataşeten bahsetmek mümkün olmaktadır.

Ateş, vücudun savunma mekanizmasının verdiği bir alarmdır. Vücut sıcaklığının artması, savunma sisteminin harekete geçtiğinin göstergesidir.  Ancak vücut, bakterileri ve virüsleri yok etmek için çalışırken, bazen farketmeden kendine de zarar verebilir buna da halk arasında havale diyoruz. Havale 40 dereceyi geçen vücut sıcaklığı anlamına gelmekte olupi genelde çoğu zaman oldukça tehlikeli ve riskli bir durumdur.

Ateş Sınıflandırması

Ateş, derecelerine göre sınıflandırılmaktadır, vücutta bir ateş olduğundan bahsedebilmek için, vücut sıcaklığının en az 38.1 dereceye ulaşması gerekmektedir.

1- 38-39 derece ateş, hafif ateş olarak adlandırılır.

2- 39-40 derece ateş, orta ateş olarak adlandırılmaktadır.

3- 40 derecenin üzerine çıkan vücut sıcaklığı ise, yüksek ateş olduğunun habercisidir.

Ateş, vücudun doğal bir savunma mekanizması olduğundan, düşük ateşler için bir şey yapmanıza çoğu zaman gerek kalmaz, yani vücut sıcaklığınız 39 derece ulaşmadıysa, panikleyecek bir durum henüz yoktur. Vücut sıcaklığı 39 derecenin üzerine çıktıysa, üzerinizden kalın giysileri çıkartın ve evdeki ısı kaynaklarını kapatın. Yaz ayındaysanız, soğuğa yakın bir ılık duş alabilirsiniz.

Ateş Ölçer Yoksa Ateş Çıkması Nasıl Tespit Edilir?

Vücut sıcaklığı ufak tefek sapmaları olsa da hemen hemen herkeste aynıdır. Herkesin vücut sıcaklığı 36-37,6 derece arasındadır. Eğer dışarıdan gelmediyseniz ve eliniz soğuk değil ise, ateşölçer yardımı olmadan, klasik alın kontrolü yaparak, ateş olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Eğer dokunduğunuz alın, elinizden sıcaksa kişinin ateşi olduğu anlaşılabilmektedir.

Ateşi Çıkan Kişiye Ne Yapılır?

Ateşi çıkan kişiye en doğru müdahale, vücut sıcaklığını normale düşürebilmek için yapılacak basit önlemlerden ziyade, durum tehlike arz ediyorsa bir sağlık merkezine başvurmaktır. Sağlık merkezinde yapılacak olan incelemeler ile birlikte, kişinin ateşi düşürülecektir.

Ancak ateş, sandığınızdan daha hafif bir şekilde seyrediyorsa, bu durumda yapmanız gereken şey, kişiyi ısı kaynaklarından uzak tutup, 20-21 derece sıcaklıktaki bir ortamda tutmak olacaktır.

Kişinin kıyafetleri kalın ise, mutlaka daha hafif kıyafetler ile değiştirilmesi gerekmekte ve eğer varsa üzerindeki kalın yorgan ve battaniyelerin açılması gerekmektedir.

Kendi Ateşimiz Çıktığında Ne Yapmalıyız?

Eğer gerçekten kötü durumdaysak, en yakın sağlık merkezine başvurmamız gerekmektedir. Eğer, durumu hafif atlatıyorsak, ılık bir duş iyi gelebilecektir. Ateşimiz çıktığında, uyumak çok daha kolay olduğundan, eğer evde tek isek, alarm kurmalı ve 2-3 saate bir ateşimizi kontrol etmeliyiz. Unutmayın, uykunuzda havale geçirirseniz bu hoş olmaz.

Havale Nedir?

Havale, yüksek ateşe bağlı olarak bilinç dışı titreme durumudur. Havale geçirebilmek için, vücut sıcaklığının 40-41 derecenin üzerine çıkması gerekmektedir. Yüksek vücut sıcaklığı, hızlı bir şekilde havale nöbetine neden olabilir.  Havale nöbeti genelde  birkaç dakika sürer ve havale geçiren kişi de genelde bilinç kaybı ve istem dışı kasılmalar görülür. Vücut sıcaklığının yükselmesi ile beraber, kişinin soğuğu algılama sıcaklığı da yükselir. Önceden 20 derecenin altında bir sıcaklıkta üşümeye başlarken, 40-41 derece ateşi olan birisi, 28-29 derece sıcaklıkta bile üşüyebilir, 21-22 derece sıcaklıkta eksi dereceler kadar soğuk hissedebilir. Havale geçiren bireyin hızlı bir şekilde sağlık merkezine gitmesi gerekmektedir.

Havale sırasında bilinç kaybolduğu için, havale geçiren kişinin yardım isteyebilmesi veya kendisi için müdahale yapabilmesi söz konusu değildir. Havale geçirmeden önce, 39 derece vücut sıcaklığında acilen hastaneye gidilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz