Ay yüzeyindeki çukurlar neden oluşur?

0
8435

Ay, Dünya’dan da çıplak gözle rahatlıkla görülebilen gezegenimizin tek uydusudur. İnsanların Dünya dışında ayak bastığı tek doğal uzay cismidir.

Çıplak gözle ya da bir teleskopla Ay’a bakan birinin ilk dikkat ettiği şeylerden biri Ay’daki büyük ve sayısı oldukça çok olan çukurlardır.

Ay’ın yüzeyi neden çukurludur?

Ay’ın çukurlu olmasının sebebi Ay’a çarpan göktaşlarıdır. Büyük hızlarda Ay’a çarpan meteorlar Ay’da çukurlara sebep olur. Uzayda başıboş dolaşan meteorlar, diğer gezegen kalıntıları olan asteroitlar vardır. Bunlar Ay’a büyük bir hızla çarpıp çukurlara sebep olurlar.

Dünya neden çukurlu değildir?

Bu çukurlar neden sadece Ay’da var diyebilirsiniz. Aslında bu yanlış bir tespittir. Çünkü Dünya’da da meteor çukurları vardır. Bunlardan biri de fotoğrafta görülen Ağrı’daki meteor çukurudur.

Ağrı’daki meteor çukuru 1892 yılında oluşmuş olup 60 metre derinliğe sahiptir. Kaynak: kulturportali.gov.tr

Ay, Dünya’dan çok küçük olsa da daha fazla meteor çukuru sayısına sahiptir. Bunun nedeni Ay’da atmosfer bulunmamasıdır.

Dünya’ya doğru yol alan bir meteor atmosfere girdiğinde sürtünmeyle birlikte oksijenden dolayı yanmaya başlar. Atmosfere giren bir çok meteor Dünya’ya ulaşamaz. Biz buna daha çok Güneş battığında şahit olur ve “yıldız kayması” olarak isimlendiririz.

Ay’da atmosfer ve oksijen bulunmadığı için meteorlar hiç bir yapısal bozukluğa uğramadan yüzeye çarpar ve çukur oluşturur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz