Bankalar hangi saatlerde hizmet verir?

0
902

Bankacılık sistemi ilk ortaya çıktığı günlerden bu yana oldukça büyük değişimlerden geçerek büyük dönüşümler yaşamıştır. Bu dönüşüm sürecinin ardından günümüz bankacılık işlemleri teknolojinin de sayesinde gerek şubelerden gerekse şube dışı platformlardan yürütülebilmektedir. Telefon bankacılığı ve internet bankacılığı gibi sistemler sayesinde bugün birçok bankacılık işlemini evimizden çıkmadan kolaylıkla yapabiliyoruz. Ya da ATM’ler sayesinde her sokakta bir banka şubesi var gibi işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak yine de bazı işlemler için banka şubelerine gitmek gerekebilmektedir. Bu nedenle banka şubelerinin çalışma saatleri, öğle tatili, şubeden yapılan işlemler, şubede kredi ödeme olanakları nedir gibi soruları sizler için cevapladık.

Banka Şubelerinin Çalışma Saatleri Nedir?

Banka şubelerinin çalışma saatleri, öğle tatili, şubeden yapılan işlemler, şubede kredi ödeme olanakları gibi konuları araştırdığımız bu yazımızda öncelikle bankaların çalışma saatlerine değinelim. Hafta sonu tatiller gibi konular her ne kadar bankadan bankaya farklılık gösterebilse de, bankaların hafta içi mesai saatleri hemen hemen aynıdır. Ülkemizde faaliyet göstere bir çok banka sabah 09.00’da mesai saatine başlarken 12.30 – 13.30 saatleri arasında öğle tatili vermektedir. Öğle mesaisi ise 13.30 da başlayarak 17.00’a kadar devam etmektedir. Bankanızın hafta sonlarında çalışıp çalışmadığını öğrenmek içinse bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Çünkü bu durum bankadan bankaya ve dönemden döneme değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra bankalar resmi tatil günlerinde de faaliyet göstermemektedir. Çalışmadıkları resmi tatiller 1 Ocak, 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihleridir. Ayrıca kurban bayramı ve ramazan bayramı gibi dini bayramlarda da bankalar kapalıdır.

Şubeden Hangi İşlemleri Yapabilirsiniz?

Elbette günümüz teknolojisi sayesinde birçok bankacılık işlemimizi telefon ve internet bankacılığı üzerinden yürütebilmekteyiz. Ancak yine de şu işlemleri banka şubelerinden yapmak gerekebilmektedir:

  • Kredi taleplerinizi internet bankacılığından yaptıktan sonra kredi başvurunuz onaylandıktan sonra gerekli evrakları banka şubesine vermelisiniz.
  • Kredi kartı başvurunuzu, özellikle de çocuklarınız için çıkartacağınız kredi kartı ve ek kart başvurularını banka şubenizden gerçekleştirebilirsiniz
  • Bazı kurumlar tarafından istenen “borcu yoktur” yazısı banka şubeleri tarafından verilmektedir.
  • Dünyanın her yerine banka şubeniz aracılığıyla para transferi yapabilir, hatta yapmış olduğunuz hatalı bir para transferi işlemini şubenizden düzeltebilirsiniz.
  • Şubenizde kiralık kasa kiralayabilirsiniz. Değerli eşya, altın, mücevherleriniz için şahsınıza ait bir banka kasanız olabilir.

Bu veya buna benzer birçok bankacılık işlemini banka şubeniz ile çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Şubeden Kredi Ödeme İmkanı Var mıdır?

Bankanızdan kullanmış olduğunuz her türlü ihtiyaç, konut ya da araç kredisi için yapacağınız ödemelerinizi banka şubenizden gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu işlemi otomatik ödeme, internet bankacılığı, ATM ya da telefon bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak özellikle toplu ödeme ya da ara ödeme yapmayı planladığınız takdirde banka şubenizden bu ödemeyi gerçekleştirmek daha sağlıklı gelebilir. 

Banka şubelerinin çalışma saatleri, öğle tatili, şubeden yapılan işlemler, şubede kredi ödeme olanakları konulu yazımız ile bankacılık işlemlerini internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı üzerinden değil daha çok banka şubesi üzerinden gerçekleştirmeyi amaçlayan kişilere yardımcı olmaya çalıştık.

Kaynak: https://www.bankalar.org/banka-calisma-saatleri/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz