Bankalarda çalışma şartları nelerdir?

0
869

Bankalarda çalışma şartları nelerdir?

Bankacı İstihdam Modeli

Eğitim dünyası yeni istihdam modelleri, eğitim paketleri ve her biri alanında uzmanlaşmış iş ve meslek danışmanlarının da katılımı ile günden güne gelişmekte olan bankacılık yerini yeniden yapılandırılan bankacılık eğitim ve istihdam modeline bırakmaktadır. Banka şubelerinde çalışmak için artık eskisi gibi daha zor ve erişilmesi meşakkatli bir sürece dahil olmak gerekmiyor.

  • Yapılan açıklamalar, iş ve istihdam modeli sanal ve dijital panel uygulamalarından edinilen yeni düzenlemem esasına göre lise mezunları da en az ön lisans ve lisans düzeyi öğrenci grupları gibi bankacı olma fırsatı yakalayabilmekte. Bankacılık mezunları, ön lisans banka ve sigortacılık mezunları, iksitasat, işletme, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi finans bölümleri ve daha pek çok iktisadi idari bilimler fakültesi bölümlerinden bankacı olunabilmektedir.
  • Banka şubelerinde çalışmak için ayrıca bankaların kendi bünyelerinde açtıkları sınavı başarı ile bitirmeleri, sınav başarılı olma puanını aldıktan sonra mülakat işlemlerinden geçmek ivedilikle üzerinde durulması gereken sınav aşamalarındandır.
  • Banka şubelerinde çalışmak için ayrıca bankaların kendi istihdam ve eğitim alma sürecinin aktif bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Alanında uzman öğretmen ve banka disiplini dahilinde güncel bir şekilde okutulan, muhasebe bankacılık ve daha pek çok pilot uygulama ders içeriği ivedilikle okutulmaya devam etmektedir.

Çalışma Koşulları Ve Yöntemsel Alanları

 Banka şubelerinde çalışmak, özverili olduğu kadar sabırlı olunması gereke, bankacı olacak kilinin kişilik özelliklerinin özverili, çalışkan, disiplinli, dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca bu özelliklerinin yanı sıra bir o kadar müşterilerin isteklerini hızlı bir şekilde gerçekleştirecek düzeyde ılımlı, güler yüzlü ve profesyonel iş disiplinine sahip olması gerekmektedir.

  • Banak şubelerinde çalışmak için ayrıca her bakımdan bankacılık bilgisi bilinmesi, bilgilerini doğru ve kaliteli bir şekilde müşteriye sunulması gerekiyor. Her aşaması dikkat gerektiren, hesap uygulamaları, yatırım süreci, kredi alma ve verme işlemleri, döviz ya da nakit birikim yapan, bankaların kampanya ve imkanlarından müşteriyi en doğru ve kazanlı bir şekilde işleme yönelten başarılı çok sayıda uygulamaları kapsıyor.
  • Müşteri yararına yapılan her uygulama ve yöntem bankacının ne kadar uzman bir şekilde davranış gösterdiğini kanıtlar niteliktedir. Bankacılık sektörü ve teknik destek ekibinin 7-24 saat müşteri ve kullanıcılarına verdiği destek ayrıca bankacı olmak isteyenlerin bilmesi gereken diğer bilgilerdendir.

Bankacılık Kariyeri  / Avantajları

Bankacılık her adımda yükselebileceğiniz, he biri ayrı departmanlıktan oluşan, kalite kontrol ekibi, müşteri teknik destek birimi,   gişe elemanları, yatırım destek ekibi, müdürü ve yardımcılarından oluşan dev bir uzman kadronun finans destek birimi hizmeti olarak yıllardır süre gelen bir alt yapıya sahiptir.

-Hal böyle olunca alanınızda uzmanlaşmanız için bankacılık; her bakımdan kariyer planlamanız için son derece önem taşıyan profesyonel olmanızı gerekli kılan son derece ciddi ilerleyen bir meslek bilimi haline gelmektedir. Banka şubelerinde çalışmak için en büyük şart bu işlemler dahilinde eğitim sürecinin son derece hızlı ve uzmanlık bilinci prensibi ile alanında kendini ispatlamış öğretmen ve teknik destek ekibi elemanlarından bilgi almaktır. Ayrıca temel amaç, müşterilerinin sorun ve önerilerine hızlı ve kullanım kolalığı güvencesi her bakımdan sistemli bir çalışmanın ürünü olarak faaliyet alanlarının geliştirmeye çalışmak olmalıdır.

– İktisat bilimlerinden mezun olmak, açık öğretim mezunlarının, lise mezunlarının bankacılık, finans ve işletme vb. bölümlerinden mezun olmaları dijital iş ve istihdam temelli ilerleyen her türlü iş arama kriterlerinden gerekli şartların sağlandığı taktirde bankacı olma sürecin aşamalı bir şekilde tamamlanması gerektiği unutulamamalıdır.

Devlet bankaları halen faaliyetlerini genişletse de, özel banka ve hizmetlerinin varlığı ve yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple özel sektör uygulama ve esasları takip edilmeli, banka marka kalitesi ve vizyonuna yakışır bir şekilde eğitim süreci çalışmaları tamlanmalıdır.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz