Bankaların iş tanımı nedir?

0
1157
Bank sign on glass wall of business center

Bankaların iş tanımı nedir?

Bankalar çok sayıda hizmeti ve işlemi tek bünyede toplayan kurumlardır. Genel olarak sadece parasal işlerle, kredi çekmekle özdeşleştirilmiş olsa da aslında çok geniş iş kapsamına sahip olan bankalar en sade haliyle mali ve çeşitli hizmetler kuruluşudur. Bankalar parasal iş ve işlemlerin yanı sıra sundukları pek çok hizmettengelir sağlarlar. Çok geniş bir hizmet ağına sahip olan bankalar, çeşitli kampanya ve avantajlar sayesinde müşteri portföyü oluşturur ve müşterilerini tutmayı hedefler. Neredeyse tüm sektörlerin ve kişilerin bankalarla ilişiği bulunmaktadır. Günümüzde tüm ekonomik, ticari ve uluslararası ilişkiler bankalar aracılığıyla yürütülmektedir.

İlk bankacılık işlemlerinin 1600’lü yıllarda yapıldığı bilinse de sonrasında sadece zenginlerin yaptığı ve ilgilendiği bir iş olan banka ve bankacılık kavramı artık hayatın her alanında yer alıyor. En üstten en alt kesime kadar tüm kişiler işlerini bankalar aracılığıyla yapabiliyor. Artan banka sayısıyla birlikte gelen rekabet ortamı da bankaların faaliyetlerini ve hizmet kalitesini geliştirdi. Bu doğrultuda bankalar hem kendi finansal gelişim ve stabilizesini korumaya yönelik hem de müşterilere yönelik faaliyetlerle çalışan ekonomi kurumları haline geldi.

Bankaların Gerçekleştirdiği İş ve İşlemler

Kişi ya da şirketlerin finansal işlemleri başta olmak üzere aracılık, kaynak kullanım yönetimi gibi ekonomi hizmetlerini bankalar sağlar. Bankaların başlıca amacı mevduat toplamak bunu tutmak ve geliştirmektir. Bunun yanı sıra:

 • Kredi ve finansal işlem konularında danışmanlık hizmetleri sağlar. İlgili kişilere çeşitli konularda istihbaratta bulunurlar.
 • Senet tahsilatı yaparlar. Ticari amaçlarla kullanılan senetlerin alacaklılardan tahsil edilmesini sağlayan bankalar, belirli komisyon ücreti karşılığında tahsilatı gerçekleştirir.
 •  Kıymetli eşya, belge ve mücevher kasası olarak kullanılabilen kasaları kiralar. Yıllık kira bedeli karşılığında emanet kasa hizmeti sağlar.
 • Havale, EFT ve virman etmek gibi para transfer işlemlerini gerçekleştirirler.
 • Çek tahsilatına aracılık ederler. İş yerleri ve kişilere parasız satın alma gücü sağlarlar.
 • Müşteriler adına yaptıkları aracılık faaliyetleri ile menkul kıymetlerin alım satım işlemlerini gerçekleştirirler.
 • Bankalar müşterileri için kupon ödemesi ve kupon tahsilatı gerçekleştirir. Tahvil faizlerini, hisse senetlerinin gelirlerini müşterileri için takip eder ve hesabına aktarabilirler.
 • Ekonomik hareketlilik sağlamak ekonomik gelişim için ve bireysel ihtiyaçlar dâhilinde kişilere ya da ticari iş yerlerine kredi sağlarlar.Bir bankanın en önemli işleri arasında para döndürme vardır. Bünyesindeki mevduat birikimlerini, kredi olarak vererek ekonomiyi canlı tutar.
 • Dış ticaret piyasasında aracılık hizmetleri sunmak için akredite işlemleri yaparlar.
 • Maaş ödemeleri, fatura tahsilatı gibi parasal gişe işlemleri yapar.
 • Bankalar bir ülkenin uluslararası piyasadaki gücünü temsil eder. Para politikalarına yön verir.

Bankaların türü ve sermayeleri ne olursa olsun gerçekleştirdikleri genel işlemler hemen hemen aynıdır. Tüm bankalar aynı amaçlar için çalışmakta ve aynı yöntemlerle ayakta kalmaktadır. Bankaların iş veişleyişleriyleilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız…sitemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz