Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaGenelBebeği sütten nasıl kesebiliriz?

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz?

Bebeğinizin gelişimi için özellikle ilk 6 ay oldukça önemlidir. Anne sütünün içerisinde bulunan besinler hiçbir gıdada olmamasının yanı sıra bu besinleri de başka yollardan tedarik edemeyiz. Anne ve bebeği için en güzel bağlardan birisine de emzirme diyebiliriz. Herhangi bir rahatsızlığınız veya bebeğinizi emzirme konusunda yaşadığınız bir sorununuz yoksa bebeğinizi özellikle ilk 6 ay dahil olmak şartıyla 2 yaşına kadar emzirebilirsiniz.

Anne İçin Sütten Kesme Süreci

Anne için bu dönem oldukça önemlidir. Çünkü anneler düzenli olarak tekrarladığı bir davranışı artık bırakacak olması yeni bir düzen getirisine hazır olması gerekmektedir. Çoğu anneler bu durumu bir gereklilik görmesinin yanı sıra yoğun bir ruhsal yaklaşım ve özel bir bağ olarak da değerlendiriyor. O yüzden çocuğunuzu sütten kesmek için en doğru zamanı seçmelisiniz. Bu hem çocuğunuz hem de kendiniz için faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra bazı anneler çocuklarını sütten kestikten sonra bu aralarındaki özel bağın kopacağını da düşünür. Bu durum sanılanın aksine çocuğunuz artık büyüdüğü için ona daha farklı ve özel yakınlık duyacak bebeklik hallerinden çıktığı için dolayısıyla artık bir şeyleri daha iyi bilmeye başlayacak ve size daha yakın olacaktır.

Bebeği Sütten Kesmek

Neredeyse tüm uzmanlar bebeğinizi birden sütten kesmemeniz gerektiğini bu durumu zamana yayarak yapmanız gerektiğini söylüyorlar. Çocuk için bir alışkanlık dönemi olarak ilerleyen bu süreçten vazgeçmek oldukça zor olacaktır. Hele ki o yaştaki bir çocuğu alışkanlığından birden vazgeçiremeyeceğiniz için bunu zamanla yapmanız en büyük tavsiyemizdir.

Bebeği Sütten Kesmek İçin Öneriler

Bebeğinizi artık sütten kesmeyi düşünüyor ve zamanının geldiğine inanıyorsanız bu dönemde onunla daha fazla ilgilenmeniz gerekmektedir. Emzirmeyi yavaş yavaş azaltın. Sizden istediği zamanlarda önceden bu isteği geri çevirmezken artık onu oyalama yollarına başvurun. Memeniz dışında biberon verin veya farklı şeyleri yedirmeye çalışın. Bu dönemde oldukça sabırlı olmak zorundasınız. Çünkü dediğimiz gibi o yaştaki bir çocuğun ve bebeğin alışkanlığından vazgeçmesi oldukça zor olabilir. Çocuğunuz size dokunmak istediğinde geri durmayın çünkü memenizin hala durduğunu bazı çocuklar hissetmek ister bu yüzden onların bunun bilincine varmasını sağlamak en faydalı yöntem olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?