Beton Panel Nedir?

0
2727

Beton panel, önceden kalıplanarak duvar şeklinde hazırlanmış olan panellere verilen isimdir. Yani taşıyıcı niteliği olmadan bölme olarak kullanabileceğiniz duvarlar olarak anlatabileceğimiz panellerin çimento esaslı olarak hazırlanmış olanlarıdır. Asıl hammadde olarak gösterilebilecek olan çimento ile uyumlu bazı katkı maddelerinin karıştırılmasıyla hazırlanan malzemenin kalıplara dökülmesi yoluyla elde edilirler.  Bu şekilde hazırlanan beton paneller, monte edilecekleri alanlara götürülerek kolay bir şekilde uygulaması yapılan yapı malzemeleridir.

Tarihi açıdan bakıldığında ise birkaç bin yıl öncesinde yapılan binaların, su kemerlerinin, tünellerin inşa edilmeleri aşamasında önceden dökülmüş bazı malzemelerin ve özellikle betonun kullanıldığı görülmektedir. 20.yüzyılın özellikle ikinci yarısında kullanıldıkları yapıların sayısı ve kullanılan malzeme miktarı önemli ölçüde artmıştır. Beton panellerin sağladıkları uygulama kolaylıkları, zaman ve maliyet tasarrufu açısından ortaya koydukları avantajlar, dayanıklılıkları, yüksek ses ve ısı yalıtımı sağlamaları, bakımlarının kolay olması, estetik olarak beklentileri kolaylıkla karşılayabilmeleri gibi nedenler, birçok dünya ülkesinde tercih edilen yapı elemanları arasına girmelerini sağlamıştır.

Beton Panellerin Sundukları Avantajlar

Beton panel tek kalıp kullanılarak seri olarak üretilebilen yapı malzemedir. Dolayısıyla diğer alternatif yöntemlerde olduğu gibi uygulama alanında imal edilmeleri ya da ölçülerinin ayarlanması gerekmez. İstendiği takdirde yapı işinin yapıldığı alanda da ölçüleri ayarlanabilir ama bu ölçüler genellikle üretimleri sırasında ya da projeye başlamadan, inşaat alanına taşınmalarından önceki aşamada ayarlanır. Bu nedenle projenin kısa sürede tamamlanmasını ve işçilik maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlar.

Dış etkenlere, hava koşullarına, suya ve neme dayanıklı olmaları da sundukları önemli avantajlardır. Bunun yanı sıra hafif sayılabilecek bir ağırlığa sahip olmalarına rağmen çok dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerdir. Sanatsal tasarımlara izin vermesi, farklı estetik beklentileri karşılayabilmesi de önemli özellikleridir.

Beton Panellerin Kullanım Alanları

Beton paneller yeni yapılan projelerde, yapı işlerinde kullanılabildikleri gibi tekrardan tasarlanan ya da tadilatları yapılan eski binalarda da kullanılabilirler. Yeni binalardaki projelerde uygulama kolaylığı sağlarlar. Tadilatları yapılan ya da yeniden tasarlanan binalarda kullanılacakları zaman ise, yapılacak olan yeni tasarımların esnek olmasını ve istenilen şekilde planı hazırlanan binalarda yapılan uygulamaların kısa sürede, kolay şekilde uygulanabilmelerini sağlarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz