Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

0
1253

Son zamanlarda Bitcoin’in popüler olmasıyla beraber Bitcoin madenciliği yeniden gündeme gelmiş oldu. Bunun için de internet üzerinde gereksiz bilgilerden oluşan bilgi kirliliği mevcut için bazı kişilerin merak ettiği sorular yanıtlanmıştır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen her para aktarım işlemi Bitcoin networküne doğrudan iletilir. Bu gelen işlemlerden her bir node yani Bitcoin üzerinde işlem olan her bir elektronik cihaz, boyutu 1 MB olan birer blok meydana getirebilir. Bitcoin adı verilen kripto para da bu aktarım işlemlerinin yapılması ve onaylanması adına şifreleme algoritmalarından yararlanır. Oluşan blok için de anahtar değeri üzerine yoğunlaşır. Bitcoin’in kullandığı şifreleme işlevi asla tersine dönüştürülemez.

Bitcoin sisteminin çalışma biçimi her on dakikada bir block oluşturulmasına göre çalışır. Bu durumda sistemdeki matematiksel veriler bu süre zarfında çözülmelidir. Şayet bu süreyi aşarsa, Bitcoin sisteminin belirlediği hızın alt sınırında kalınır. Bitcoin’lerin 21 Milyon’dan oluşması, üretiminin istendiği gibi uzun seneler alması yerine hemen tükenmesine de sebebiyet verebilir.

Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hızlı bir biçimde değer kazanması ile beraber madencilik işiyle uğraşan kişi sayısının da yükselmesine neden oluyor. Ülkemizde madencilik işini yapabilmeniz için ilk olarak etrafınızda bulunan fırsatları analiz etmeniz gerekiyor. Madencilik yapmak isteyen kişilerin eğer ki iş hakkında fazla bilgisi yoksa zarar edilebileceği ihtimali artıyor. Eğer bu konuda tecrübe sahibi kişilerse elbette daha fazla kazanma ihtimali de yükselmiş oluyor. Sonuç olarak da bir Bitcoin fiyatının uzun süre daha yükseleceği ya da belli bir aralık içerisinde muhtemelen 200-300$ şeklinde olabileceği söylenebilir.

Hangi Siteler Kullanılmalı?

Hashnest sitesi piyasada pek çok kişi tarafından bilinen sitelerden biri Çinli madencilik cihazları üreticisi olan Bitmain firmasının GH/s borsasıdır. Bünyesinde Antminer S3, S4, S5 ve S7 cihazları yer alır. Bu sitenin başka firmalarla karşılaştırıldığında kendisinde olmayan önemli özelliği, alınan işlem güçlerinin geri satılabilme özelliğinin olmasıdır. Örnek vermek gerekirse buradan 100 GH/s S5 satın alındığında işlem gücü hemen kişinin hesabına aktarılır. Kazılan Bitcoin’lerden paya düşen miktar almaya başlanılabilir. Bir diğer site de Genesis Mining sitesidir. Bu site içerisinde herhangi bir borsa mevcut değil. Bunun için de satışta ömür boyu ya da bir senelik şeklinde iki kontrat adeti görülüyor. Borsa bulunmadığı için de Hashnest’te nazaran ROI hesaplamak daha pratik oluyor.

Hangi Cihazlar Alınabilir?

Güçlü bir bilgisayar için ilk olarak ekran kartı çok önemlidir. Hatta kişilerin en fazla para harcadığı ekipman budur. Daha sonra da güçlü bir ana kart bulunmalıdır. Diğer kablo ve kasa ise kişinin kendisine göre farklılık oluşturacağından dolayı değişiklik gösterebilir. Madencilik için yüksek sıcaklıklar altında performans azlığı yaşamak istemeyenler kripto para madenciliği cihazını bir fan ile soğutmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz