Bitcoin mining nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

0
2014

Bitcoin Mining

En popüler kripto para Bitcoin‘dir. Bitcoin, özellikle 2013 ve 2017 yılları arasında yaptığı sıçrama ile hem yatırımcıların hem de madencilerin gözdesi olmayı başaran bir dijital para türüdür. Gün geçtikçe bütün dünyada geçerlilik kazanmaya devam etmesi, devletler tarafından raporlar hazırlanması, önemli televizyon kanallarındaki belgesellere konu olması, Mr. Robot gibi popüler dizilerde adının geçmesi Bitcoin’in de Dolar, Euro, Türk Lirası gibi bir para olarak sayılmasına zemin hazırlaması ile, insanların zihinlerindeki “bitcoin balondur” yargısının iyice azaldığı söylenebilir. Bu sebeplerden dolayı hem yatırımlarının miktarı arttı hem de Bitcoin’i kazarak, madencilikle yani Bitcoin mining ile elde etme yolları bir hayli çoğaldı. Bitcoin mining, kısaca bilgisayar yardımıyla Bitcoin üretme işlemidir.

Cihazsız Bitcoin mining nasıl yapılır?

Madencilik için güçlü ekran kartına gereksinim bulunmaktadır. Bitcoin mining yapabilmek için özel sistemler toplamak gereklidir. Ancak cihazsız mining işleminde böyle bir ihtiyacınız olmuyor. Bu işlem için özel olarak geliştirilmiş tarayıcılar üzerinde internet sorflerinizi yaparak Bitcoin elde edebilmeniz mümkün. İşte size bu konudaki yegâne önerimiz: Cryptobrowser

CryptoBrowser, kullanıcılarına tarayıcısı üzerinden ücretsiz bir şekilde madencilik yapabilmelerine olanak tanıyor. Bu hizmeti sunarken herhangi bir premium üyelik, ücret, ekstra bir beklenti kaygısı gütmüyor. Üstelik bu site aracılığı ile mining yapmaya başlamak için herhangi bir yatırım ya da ön ödeme de yapmanız gerekmiyor.

Cryptobrowser.site adresine gidin ve site üzerinde yer alan; CryptoTab isimli internet tarayıcısını bilgisayarınıza indirin. Download işlemi sonrasında CryptoTab adı verilen internet tarayıcısı üzerinden mining yapmaya başlayabilirsiniz. Bu tarayıcı, tıpkı Chrome, Firefox vb. gibi internet gezintinize yardımcı olur. Siz internette, web sayfalarında gezinirken o Bitcoin’inizi kazar ve böylece ek cihaz gerekmeden ücretsiz BTC elde etmiş olursunuz. Arkaplanda çalışan bu program, internet gezintiniz için hiçbir engel teşkil etmeyeceği gibi işlemlerini tamamen arkaplanda yapar. Zararlı bir yazılım barındırmaz, güvenlidir.

CryptoTab sisteminde affiliate de var. Arkadaşlarınızı da bu tarayıcıyı indirmek adına davet ederek, onların kazdığı BTC miktarları üzerinden de komisyon kazanabiliyorsunuz. CryptoTab kullanarak kazdığınız Bitcoin tutarından minimum Bitcoin cüzdanınıza para çekme alt limiti ise 0.00001 BTC’dir. Ancak belirtmekte fayda var ki Cryptobrowser uygulaması ile elde edilen kazançlar son derece düşüktür.

#8 Cihazla Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için öncelikle gereken donanıma, sisteme ve tabii ki internet bağlantısına sahip olmalısınız.

Bitcoin madenciliği yapabilmenin üç farklı yolu vardır:

1) Donanım ile Bitcoin madenciliği,
2) Cloud Mining ile Bitcoin madenciliği,
3) Bilgisayar ile Bitcoin madenciliği.

Donanım ile: Bu tür, şu an için en fazla kâr getiren ve Bitcoin üretimini sürdürülebilir kılan yoldur. Günümüz itibarıyla aylık 0.16 BTC kazanabileceğiniz bir ASIC cihaz maliyeti $1000 civarındadır. Bu da yaklaşık 12 ayda yatırımı amorti edebileceğiniz anlamına gelir. $500 gibi rakamlardan başlayan Antminer gibi cihazlar ile de donanım ile bitcoin mining yapabilmeniz mümkün. Bu cihazlar özelliklerine göre 20 bin TL’ye kadar ücretlendirilebilmektedir. Fiyat yüksekliğinden dolayı gümrüğe takıldığı için ülkemizden temin etmek oldukça zordur.

Cloud Mining ile: Yukarıda da gördüğünüz üzere donanım ve elektrik maliyetleri hayli fazla. Öyle ise, Cloud Mining ile de Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Hashflare gibi ya da bir Türk girişimi olan S4mining‘i bulut sunucular üzerinde madencilik yapmak adına kullanabilirsiniz. Genesis Mining yine en büyük Cloud Mining platformlarından biridir. Ayrıca kripto para sektörünün devlerinden Bitmain ile bulut madencilik yapabilir, üstelik satın aldığınız işlem güçlerini daha sonra başkasına satabilirsiniz.

Bilgisayar ile: Google’da Bitcoin kazma programı gibi aramalar yaparak elde ettiğiniz sonuçlarda çıkan programlara itibar etmeyin. Bilgisayarla mining, 2010-2013 yılları arasında kârlıydı ancak artık yılda 3-5 TL zor kazarsınız. Yine de şanısınızı deneyebilirsiniz. Özellikle bir dönem Bitcoin mining yapanlar Nvidia GTX 1050 TI ekran kartına yönelmiş ve bu ekran kartı piyasada adeta tükenmişti. Bu yüzden tavsiyemiz şudur ki; yukarıda değindiğimiz üzere donanım ile mining yapın ya da Cloud Mining’e yönelin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz