Bitcoin nedir?

0
1348

Bitcoin nedir?

Bitcoin, bir sanal para birimidir. Sanal para birimlerine coin ismi verilmektedir. Bitcoin ise Litecoin, Neocoin gibi bir para birimidir.

Bitcoin bir yatırım aracı olarak kullanılıyor. Borsası vardır ve fiyatı artıp azalabilmektedir.

Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler:

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli birey tarafından bir deney olarak başlatılmış ve herhangi bir banka resmi kuruluş ile ilişkisi olmayan ama ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen ve herhangi bir 3. aracı bulunmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para.

Bitcoin gerçek paraya alternatif olarak piyasaya çıkmıştır.

Bitcoin gerçek paranın yerine geçebilir mi?

Evet, bu da uzun tartışmalara sebep olan bir soru. Kazandığı değerle ciddiye alınması gereken bir konu olan Bitcoin konusu yarattığı birçok tartışmanın yanı sıra kâğıt paranın yerine geçebilecek gibi durmuyor. Bir kısım kullanıcılara göre gelecekte bu durum değişebilir.

Bitcoin’i nasıl kullanabilirsiniz?

Sanal cüzdan ile Bitcoin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Dünya üzerinde bir çok sanal cüzdan sitesi vardır.

İnternet üzerinden oluşturduğunuz sanal cüzdanınızda Bitcoin biriktirebilir, Bitcoin aracılığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin kullanmanın avantajı var mı?

Evet, var. Çünkü Bitcoin’in enflasyon riski oldukça düşük. Arada üçüncü bir aracının bulunmaması ve para arzı gerekliliğinin Bitcoin için geçerli olması, Bitcoin avantajını yükseltmekte.

Buna ek olarak Bitcoin’in çökme riski de düşük.

Bitcoin sistemi herhangi bir hükümete bağlı olmadığından dolayı çökme riski bulunmamakta.

Güvenli, ucuz ve basit dijital para diyebileceğimiz Bitcoin’in hem taşıması kolay hem kullanımı kolay.

Bitcoin kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Bitcoin takibi yapılamıyor. Bu hem bir avantaj hem de dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Takibi yapılamayan Bitcoin uyuşturucu, silah kaçakçılığı gibi yasal olmayan alışverişlerde kullanılabiliyor. İşte bu yüzden birçok hükümet Bitcoin’i bir para birimi olarak kabul etmiyor.

Bitcoin’i kaybetmesi oldukça kolay yani sanal cüzdanınız bir siber korsan ya da bir hacker aracılığıyla ele geçirilirse bunu geri alma şansınız yok. Yüklü miktarda Bitcoin’in sahibi iseniz öldürülme yâda tehditlerle karşı karşıya kalma riskiniz var ki buna örnek olaylar da yaşandı ne yazık ki.

Çok geniş bir harcama alanı bulunmamakta bu sanal paranın bu da dezavantajlarından birisi.

Bitcoin’in değer trafiğine bakıldığında yükselme göstermesi kadar ani düşüş aşamasında çok mümkün Bu yüzden yatırım amacıyla kullanılabilecek bu sanal para birimi hala çok yeni olduğu bilinerek ve bütün detaylar incelenerek tercih edilmeli. Bitcoin piyasasına girmeye planlıyorsanız Bitcoin hakkındaki tüm incelikleri öğrenmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz