Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaGenelCarl Sagan kimdir? Eserleri nelerdir? Sagan bilim adamı mıydı?

Carl Sagan kimdir? Eserleri nelerdir? Sagan bilim adamı mıydı?

Amerikalı gökbilimci olarak bu zamana kadar pek çok projede yer almış ve astronomi alanında öncü yaklaşımlara sahip olan Carl Sagan’ın asıl adı Carl Edward Sagan’dır. 9 Kasım 1934 tarihinde Amerika’nın New York eyaletinde dünyaya gelen ünlü gökbilimci, 1996 tarihinde vefat etmiştir. Gökbilimci statüsünün yanı sıra aynı zamanda astronom statüsüne de sahiptir.

Carl Sagan Hayatı

1955 senesinde Chicago Üniversitesi’nden mezun olan Carl Sagan, astrofizik ve astronomi üzerine doktora yapmıştır. Genetik bilimci olarak bilinen H.J. Müller’in laboratuvarında da çalışmış olan Sagan, Cornell Üniversitesi’nde profesör olmuştur. Güneş Sistemi üzerine yaptığı yoğun çalışmalar sonrasında Jüpiter gezegeninin uydusu olan Europa’nın okyanuslara sahip olduğu tezini ortaya atmıştır. Bu görüşü ise daha sonrasında dolaylı olarak doğrulanmıştır. Bu ve bunun gibi pek çok atılımın öncüsü olmuştur.

Carl Sagan Eserleri

Yaşadığı süre boyunca pek çok kitap yazan ve hala dünya çapında bir okuyucu kitlesine sahip olan Carl Sagan; Kozmik Bağlantı, Tanrının Kapısını Çalanbilim, Atalarımızın Gölgesinde, Kuyrukluyıldız, Mesaj, Broca’nın Beyni, Kozmos, Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Cennetin Ejderleri, Milyarlarca ve Milyarlarca gibi kitapları yazmıştır. Toplumsal kaygılarının yanı sıra popüler bilim yazarlığı ile de yaşadığı dönemin ön plana çıkan isimlerinden bir tanesi haline gelen Carl Sagan, belgesel dizileri de çekmiştir. Yazdığı kitaplardan bir tanesi olan Concact, 1997 senesinde beyaz perdeye uyarlanmıştır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?