Çiftlik bank nedir?

0
202

Çiftlik Bank, ciftlikbank.com adresiyle açılmış bir girişimdir. Oyun şeklinde oluşturulmuştur.

Oyunda çeşitli hayvanlar satın alınabiliyordu. İnek, tavuk, arı, keçi gibi ürünler sanal olarak çiftliğe ekleniyor, satın alınmış bu ürünler günde belli bir miktar kazandırıyordu.

Girişim Çiftlik Bank markasıyla zeytinyağı, sucuk ve kaşar peynirleri satmaya başladı. Topladıkları paralarla çiftlikler açmaya başladı, en azından iddia bu yöndeydi.

Bir diğer gelir kaynağı olarak bayilikler vermeye başladı. Bayilik satın alan işletmeler Çiftlik Bank ürünlerini satabiliyordu. Televizyon kanallarına ve çeşitli platformlara büyük reklamlar verilmeye, şarkılar yapılmaya, ünlüler ile anlaşmalar yapılmaya başlandı.

Daha sonra şirketin kurucusu, medyada Tosuncuk adıyla anılan Mehmet Aydın kazandığı paraları alarak yurtdışına kaçtı. Toplam kaçırılan paranın 700 Milyon Dolar olduğu iddia ediliyor.

Belirli bir kesim Çiftlik Bank’ın aslında sürdürülebilir bir oluşum olduğunu savunmaktadır. Ancak kazanılan paranın yatırımlara dönüştürülmemesinin şirketin sonunu hazırladığı söylenmekte.

Büyük bir kesim ise Çiftlik Bank’ın en başından beri yürüttüğü kazanç modelinin sürdürülemez ve belli bir noktada mutlaka patlak vereceğini savunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz