Çin ‘in Dev Kütüphanesi Açıldı

0
2117

Dünya üzerinde çalışkanlığı ile tanınan ve oldukça kalabalık ülkelerden birisi olan Çin teknoloji alanında çıkardığı başarılı markalarla ve ürettiği ürünlerle son zamanlarda isminden sıkça bahsettiriyor. Bunun yanı sıra Uzak Doğu ülkelerinin okumaya ne denli önem verdiğini de gazetelerden, haberlerden, çevremizden bir şekilde “okuma oranı” adı altında duymuş olmalısınız. Çin ‘in Tianjin (Tientsin) şehrinde kullanıma sunulan dev kütüphane de bunu destekler nitelikte.

Yapımı 3 Yıl Sürdü

En metropol şehirlerden birisi olan Tientsin ‘de açılan dev kütüphane estetik güzelliği ve devasa boyutu ile görenleri büyülemeye yetiyor. Mühendislerin yaptığı ilginç tasarımın ürünü olan bu halk kütüphanesinin güzel olduğu gayet açık. Üç futbol sahası büyüklüğüne eş değer ölçülerdeki kütüphane 360 derecelik bir yapıya sahip. Yani başınızı döndürebilir.

1 Milyon 2 Yüz Bin Kitap Bulunuyor

Tamamen halka açık olan bu dev kütüphane oldukça geniş bir kitap kapasitesine sahip. 1.2 milyon kitaba ev sahipliği yapan bu yerde mimari yapının yanı sıra sanatsal ve bilimsel açıdan da dikkat çekmeyi başarıyor. Dünyadaki tüm kitapseverlerin bir gün ziyaret etmesi gereken bu halk kütüphanesine sahip olan Çinli insanlar çok şanslı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz