Çocuk oyunları zeka geliştirir mi?

0
652

Çocukların hayal gücü geniştir. Eğlenme ve sürekli oyun oynama odaklı yaşarlar. Her zaman oyuncaklar ve oyun arkadaşı ararlar. Oyunlar oynadıkları an kendilerini dış dünyadan izole ederler. Onlar için oyun oynadıkları o an, ayrı bir evrendir.

Zekanın ne kadar kalıtsal olduğu, ne kadar çevresel etmenlerden geldiği bilim dünyasında hala tartışılan bir konudur. Ama şu artık bilinen bir gerçek ki çocuk oyunları zeka gelişimi için oldukça pozitif bir etkendir.

Oyunlar, çocukların beyinlerini kullanmalarını zorlar. Daha önce hiç deneyimlemedikleri bazı şeyleri deneyimlemelerini sağlar. Deneme yanılma yöntemlerini uygularlar. Bu şekilde dışardan değil kendi kendilerine öğrenirler. Bazen risk alırlar. Bu riskin getirdiği kazanımları ve kaybedimleri yaşarlar. Bazen de hafızasını zorlar. Unutmamak için sınıflandırmalar yapar. Sürekli zorlanan zeka, potansiyeline daha çok ulaşır. Yeni şeyler öğrenir. Öğrendiği şeyler ile okulda ve hayatta öğrenecekleri kolaylaşır.

Renkli oyuncaklar ile oynan oyunlar, problem çözme becerisini arttıran oyunlar, dil ve dil mantığını öğrenmesini sağlayan oyunlar, birbileri ile dayanışma içine zorlayan oyunlar, gerçek dünyadan çok farklı öğeleri barındıran oyunlar, dikkat gerektiren çocuk oyunları çocuğun zekasını geliştirecek, hayata daha hızlı adapte olmasını sağlayacaktır.

Çocukların oyun oynaması teşvik edilmeli, her türlü zekanın gelişmesi için çok farklı oyunlar oynatılmalıdır. Çocuklara mutlaka yeni şeyler öğretilmeli ama aynı zamanda çocukların kendi kendilerine öğrenebilmeleri çocuk oyunları ile sağlanmalıdır.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here