Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaGenelÇocuklarda Beslenme İlkeleri

Çocuklarda Beslenme İlkeleri

Çocuklarda Beslenme İlkeleri

İnsanlar için beslenme hayatı devam ettirmek için büyüme, gelişme süreçlerinin devam etmesi için besinlerin ve besin ögelerinin vücuda yeterli ve dengeli bir biçimde alınması gereklidir. Çocukluk döneminde gerçekleştirilen beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenme yönündeki düzene koyma ilerleyen zamanlarda hastalıkların oluşumu örneğin kalp ve damar hastalıkları, kronik hastalıklar ve obezite gibi önceden kontrol altına alarak bu hastalıkların ortaya çıkma riski azaltılmış olur. Çocukların beslenmelerini bulundukları yaşa göre sınıflandırmak mümkündür.

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

Geleceğin sağlıklı bireyleri anne karnından itibaren sağlıklı beslenme ve sağlıklı ortamlara aracılığıyla yetişmektedir. Bir yaş ile altı yaş arasındaki zamana verilen okul öncesi çocuklukta çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi önem taşımaktadır. Bu anlamda
çocuk beslenmesi Ankara için doğru yönlendirmeler ve aynı zamanda da çocukların gelişimini etkileyecek öneri ve listeleri diyetisyen aracılığı ile almak mümkündür.

Çocukluk döneminde ilk başta anneye bağımlı olan çocuk zamanla bireyselleşmekte ve kendi benliğini kazanarak kendini idare etmeye çalışmaktadır. Bu süreçte ise en çok çevresini örnek almaktadır. Özellikle beslenme alışkanlıkları, yemek yeme biçimleri gibi beslenme ve birçok konu da bu söz konusudur. Bu yönden öncelikle çocuğa örnek oluşturacak ailenin sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olması ve bunun da çocuklar üzerindeki etkisini bilmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının okul öncesi çocuklarda kazanılması ve edinilmesi sayesinde çocukların sağlıklı bir biçimde büyüme ve gelişmesi desteklenir. Çocuklarda görülme ihtimali bulunan demir eksikliği sonucu oluşan kansızlık, obezite, yetersiz beslenme ya da dişlerde erkenden çürüklerin oluşması gibi durumların önüne geçilmiş olunur. Yine çocukluk döneminde kazanılan sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları vasıtasıyla ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek kalp damar hastalıkları, tip 2 şeklindeki şeker hastalığı gibi hastalıkların riskleri azaltılacaktır.

Özellikle bu dönemdeki çocuklarda yemek seçme, iştahsızlık ya da tam tersi aşırı iştah sonucu şişmanlık gibi durumlar söz konusu olup bu dönemdeki çocukların beslenme alışkanlıkları hakkında ve şişmanlık, iştahsızlık gibi durumlarda diyetisyen yardımı alarak çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ediniminde yardım almak mümkündür. Çocukların beslenmesi düşünülürken oyun çağında olmalarından dolayı hareketli ve aktif olmaları da besinlerin yakılması anlamında etken olacağından dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Okul Çağı Döneminde Çocuklarda Beslenme

Çocukların büyüme ve aynı zamanda da gelişim süreçlerinin devam ettiği altı ile on iki yaş arasındaki çocukları kapsayan dönem okul çağı olarak tanımlanabilir. Uzun bir süreci okullarda geçiren çocuklar için ise beslenme biçimleri de önemini yitirmemektedir. Çocukların büyümesi ile beraber bu yaşlarda bazı gerekli beslenme ile alakalı alışkanlıkların edinilmesi gerekmektedir. Çocukların beslenme zamanları ve yerleri onların gelişimi anlamında doğru biçimde yapılmalıdır. Çocukların yemesini engelleyecek televizyon karşısında yemek yeme ya da elinde herhangi bir elektronik cihaz ile yeme alışkanlık haline getirilmemelidir. Ayrıca çocuğun bu dönemde yemek masasına oturma, yemek öncesi ve sonrasında temizlik gibi alışkanlıkların edinimi sağlanmalıdır. Çocukların besinleri alımı onların gelişimi adına oldukça önemli olup çocuk beslenmesi Ankara da diyetisyen aracılığıyla alışkanlıklar ve beslenme şekilleri hakkında danışmak mümkündür.

Çocukların bu dönemde onlar için yeni bir ortam olan okula başlamaları ve ev dışında beslenme yapmaktadırlar. Bu dönemde çocuklar için en önemli problem yeterli miktarda beslenememe olarak görülebilir. Bunun da birçok nedeni vardır. Özellikle çocuğun besinlerden hangi miktarlarda yiyeceğini bilmemesi ve beslenme alışkanlıklarının sağlıklı olmayacak biçimde sürmesi gibidir. Ve yine çocuklarda zayıflık ve şişmanlık gibi durumlarda çocukların gelişiminin ve büyümesinin önemli olduğu bir dönemde ebeveyn kararı ile besinlerin azaltılması ya da artırılması yapılmamalıdır. Bu konuda çocuk beslenmesi Ankara uygun olan bir uzman eşliğinde çocuğun beslenme biçimi belirlenmektedir.

Çocukların beslenme bozuklukları ya da alışkanlıklarında belirli kısıtlamalara gidilmeden önce mutlaka beslenme uzmanlarına danışılması gerekir. Bu dönem çocukların gelişimi anlamında oldukça önemlidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?