Destek kredisi nedir?

0
1356

Destek Kredisi Nedir?

Koronavirüs salgını nedeniyle onbinlerce kişi yaşamını yitirirken, pek çok kişi de maddi açıdan çok büyük zararlar gördü. Maddi açıdan bu zararları bir nebze olsun karşılamak ve geliri düşük olan ailelerin bu durumdan kötü etkilenmemesi için destek kredileri çıktı. Destek kredileri devlet bankalarında, ilk 6 ay geri ödemesiz veriliyor, yani ilk 6 ay boyunca destek kredilerinin geri ödemeleri yapılmıyor sonraki 30 ay için ödemeler yapılıyor. Peki destek kredisi nedir? Destek kredisi nasıl alınır şartları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası bu yazıda.

Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Destek kredisi hanehalkı geliri 5 bin TL’den az olan ailelerin alabildiği bir ihtiyaç kredisidir. Koronavirüs salgınından maddi açıdan zarar gören dar gelirli aileler, destek kredisi sayesinde maddi açıdan yaşadıkları zararları telafi edebilecek ve önümüzdeki 6 aya daha pozitif bakabileceklerdir. Destek kredisi 36 ay vadeli ve ilk 6 ay geri ödemesiz olarak veriliyor. En az 3 bin TL en çok 10 bin TL alınabiliyor, işte destek kredisinin detayları.

1- 3 bin TL ile 10 bin TL arasında alınabilen destek kredisi 36 ay yani 3 yıl vade ile verilmektedir.

2- İlk 6 ay kredilerin geri ödemesi bulunmamaktadır.

3- Yıllık efektif faiz oranı  ortalama yüzde 8’dir.

Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Destek kredisi herkese verilmiyor, kredinin alınabilmesi için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Aşağıda bu şartlar detaylı olarak verilmiştir.

1- Hanehalkı geliri 5 bin TL’den az olmalı. Aynı evde yaşayan ve çalışan bireylerin toplam geliri 5 bin TL’yi geçmemelidir.

2- Kredi notu sıfır veya kara listede olmamak

3- İcra ve haciz takibine girmiş olmamak

Destek Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Destek kredisinden yararlanabilecek olan bireyler aşağıdaki gibidir.

1- Hanehalkı geliri 5 bin TL’den az olan bireyler

2-  Emekliler

3- Asgari Ücretliler

4- Hanede tek çalışan varsa 5 bin TL’den az maaş alan herkes

Destek Kredisi Faiz Oranı

Destek kredilerinin faiz oranları %0,49 olarak belirlenmiştir. Kredinin yıllık faiz oranı yüzde 6, efektif faiz oranı ise yüzde 8 civarındadır.

Destek Kredisi Geri Ödeme Planı, Destek Kredi Tutarı

Destek kredileri 36 ay vadeli olarak veriliyor, en çok verilebilen tutar ise 10 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Kredinin tahsis ücreti ise binde 5 olarak belirlenmiş yanı 10 bin TL kredi için 50 lira tahsis ücreti ödeniyor.

1- 10 bin TL olarak alınan destek kredisinin geri ödemesi 30 ay boyunca aylık 376 lira şeklinde olacak. İlk 6 ay herhangi bir ödeme yapılmıyor.

2- 7,500 liralık kredi için ise, 30 ay boyunca 282 lira ödeme yapılacak. İlk 6 ay herhangi bir ödeme yapılmıyor.

3- 5,000 lira kredi için ise, 30 ay boyunca aylık 188 lira ödeme yapılacak.  İlk 6 ay herhangi bir ödeme yapılmıyor.

4– 3,000 lira kredi için ise 30 ay boyunca aylık 112 lira ödeme yapılacak. İlk 6 ay herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Destek Kredisi Alınmalı Mı? Kimler Almalı?

Önümüzdeki bir sene için kendinizi maddi açıdan savunmasız hissediyorsanız krediyi almanız mantıklı olabilir. Tüm aile fertlerinin çalışmasına gerek kalmadan bir yıl boyunca biriktirmiş olduğunuz paranız ile geçindirebileceğinizi düşünmüyorsanız  krediyi almanız daha mantıklı bir hareket olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz