Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaNedir? Nasıl Yapılır?Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişler neden ve nasıl lekelenir?

Dişlerimizde istenmeyen lekelerin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi ağız içi ve dişlerin düzenli olarak bakımının yapılmaması ve temizlenmemesidir. Bununla birlikte çikolata, çay, kahve, sigara gibi boya ağırlıklı içeceklerin çoğunlukla tüketilmesi de dişlerin lekelenmesine en büyük sebeptir. Dişler kullanıldıkça, yani yaşımız ilerledikçe yediğimiz, içtiğimiz her şey, özellikle de şekerli besinler dişlerde leke oluşturur. Diğer yandan antibiyotik, florür ve bazı ilaçlar da dişlerde temizlenmesi zor lekelere yol açar.

Evde dişler pratik olarak nasıl beyazlatılabilir?

Günlük düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalasak ya da diş ipi kullansak da, kendimizce gerekli özeni göstersek de maalesef ki kimi zaman dişlerimizin sarardığını görürüz. İşte bunun için ekstra bazı işlemleri devreye sokmak gerekebilir. Fakat her konuda olduğu gibi diş beyazlatma konusunda da doğal ve sağlıklı olan yolu tercih etmeliyiz. Hemen her evde bulunan sağlıklı malzemelerle dişleri beyazlatabilme formüllerini sizlerle paylaşıyoruz.

Çok sık çay ve kahve tüketimi dişler için zararlıdır. Çay ve kahve dişlerin sararmasına neden olur.

Karbonat Yöntemi İle Diş Beyazlatma

Karbonat tozunun renk açıcı özelliğini bilmeyen sanırım yoktur. Dişlerimizin rengi solduğunda hafif sararmalar olduğunda da karbonattan faydalanıyoruz. Bunun için azcık ıslattığımız diş fırçasını karbonatın içine batıralım ve dişlerimizi bu şekilde fırçalayalım. Bu yöntemi haftada 3-4 kez yapmaya devam ettiğinizde dişlerinizin beyazlamaya ve güzel görünmeye başladığını göreceksiniz. Bununla birlikte karbonat ağız içinde oluşan, biriken zararlı bakteri ve mikroorganizmaları da yok edeceği için daha sağlıklı ağız ve dişlere kavuşmak mümkün olacaktır.

Sofro Tuzunun’da Dişleri Beyazlatma Etkisi Vardır

Az bir miktar sofra tuzu ile dişleri fırçalamanın beyazlatıcı bir sonuç verdiği toplumumuz da biliniyor. Her ne kadar tuz, karbonatın kadar etkili olmasa da dişlerin beyazlamasına yardımcı olabiliyor. Tuzun anti bakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki zararlı bakterilerden kurtulabilir, diş eti iltihaplarını ve ödemleri de atabilirsiniz.

Karbonat, Tuz Ve Sirkeyi Karıştırıp Dişlerinizi Fırçalayın

Bu karışım ile dişlerinizi biraz daha şımartabilirsiniz. 🙂 Karbonat ve tuzun dişleri beyazlatıcı özelliğinden bahsettik. Bunlara bir de sirke ekleyerek dişlerin fırçalanması diş üzerindeki sararmaları önleyecek, var olanları da temizleyecektir. Bunun için bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı softa tuzu ve yine bir çay kaşığı elma sirkesini bir kapta güzelce karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma batırıp dişlerinizi fırçalayın. Geride kalan karışımı sonra kullanmak üzere ağzı kapalı bir cam da saklayıp sonra da kullanabilirsiniz. Boşuna geri kalan karışımı israf etmeyelim.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Da Var

Diş beyazlatmak için yapılan şeyler diş minenize zarar verebilir. Dişleriniz daha beyaz olsun diye çabalarken dişlerinize zarar vermeyin. Bunlara ek olarak dişlerinizde çatlak varsa bu işlemleri yapmamanız daha doğru olacaktır.

Başka hangi yöntemler var?

Teknoloji gelişimi ile yöntemler gittikçe artmakta. Bu yöntemler dışında çeşitli karışımlar da mevcut. Ama şu var ki diş hekimi kontrolünde diş beyazlatmak daha doğru. Diş hekimi size karışımlar verebilir ya da ışın yöntemi ile dişlerinizi beyazlatabilir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?