Diş ipi nedir? Nasıl kullanılır?

0
4522

Diş ipi nedir?

Diş ipi, ağızda diş fırçasının ulaşamadığı ve dişlerimizin görünmeyen bölgelerinde biriken yiyecek ve içeçeklerden kalan parçalarını temizlemekte oldukça faydalı bir araçtır. Bu nedenle dişlerimizin arasında sıkışıp kalmış yiyecek parçalarını yok etmek için diş fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmak ağız ve diş sağlığı açısından son derece önem arz etmektedir. Diş beyazlatma için pek etkin olmadığı için diş ipi pek kullanılmamaktadır.

Plak, dişlerin ve ağız mukozasının hemen üst tarafında yemek yenildikten yaklaşık 2 saat sonra oluşan kremsi şeklinde film tabakasıdır. Yapılan araştırmalara göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66, plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin gücü ise %34 olmuştur. Bu nedenle uzmanları günde 1 defa diş ipi kullanımı önermektedir.

İyi bir diş ipi nasıl olmalı?

Diş ipi önceki zamanlar da pamuk iplikten üretilirdi. Günümüzde ise diş ipinin yapımında daha dayanıklı olduğu için naylon, teflon ve polietilen maddeleri kullanılıyor. Naylon diş ipleri hala kullanılıyor olmasına rağmen, artık bir çok insan dişler arasında kolaylıkla kaydığı için teflon ve polietileni tercih etmeye başladı.

Diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır?

Ortalama olarak 40 santimetrelik bir diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine dolayın ve diş ipini kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıklıkta bırakın.

Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili olacak şekilde tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.

İpliği tüm diş yüzeyleriniz de hafifçe gezdirin ve ipin diş eti çizgisini aştığına emin olun. Bu işlemi yaparken diş ipini zorlamamaya fazla germemeye dikkat edin, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi ufak kanamalar veya doku ezilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bu konuda bir diğer önemli husus ise dişten dişe geçerken diş ipinin temiz kalan bölümlerinin kullanılmasına dikkat edilmesidir.

Diş ipini etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız yavaş ve stabil bir şekilde ileri geri hareketini uygulayın.

Diş ipi kullanmalı mı?

Diş hekimlerinin, diş fırçalamasından bile daha önemli olduğunu belirttikleri söylenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz