Domuz Eti Yemek Bilimsel Olarak Zararlı Mı?

1
5844
Domuz eti diğer etlere göre zararlı mı? Domuz eti yemek sağlığımıza nasıl zararlar verir?

İslam dininde haram yani yasak olarak belirtilen domuz eti insan sağlığına zararlı mı? Nedir bu domuz eti? Türkiye ‘de neredeyse hiç tüketilmeyen domuz etinin insan vücuduna etkilerinden bahsedeceğiz. Merak edenler dikkatle okuyabilir.

Öncelikle tarihsel süreç olarak kısa bir bilgilendirme yapmak isterim, insanlar vahşi doğada zaten sınırlı sayıda besin bulabildiği için bunların arasında hiç bir seçim yapmadan tüketmeye çalışıyordu. Zamanla domuz hayvanını da evcilleştirerek etini tüketmeye ve hayvancılığını yapmaya başlamıştır. Günümüz dünyasında ise Avrupa ‘da sık tercih edilen bir et türüdür. İslam coğrafyalarında ve de özellikle ülkemizde ise domuz eti tüketim oranları düşüktür, domuzlar ülkemizde sadece avlanır ve halk arasında tarlalara verdikleri zararlardan dolayı kötü bir nam salmışlardır. Biz ise etik olarak bilimsel açıdan domuz etinin biyolojik sistemimize gerçekten zarar verip vermediği hakkında bilgi veriyoruz.

Domuz Etinin İnsan Vücuduna Etkileri

Parazitler

Domuz etleri eğer bakteri, parazit bulunduruyorsa genellikle Taenia solium ve Trichinella spiralis adı verilen Tenya parazitlerini taşır. Bu insan sağlığı açısından zararlıdır. Fakat her et parazit taşıyabilir, tavuk ve sığır etinin de bunlara benzer parazitlerden taşıma olasılığı vardır. Yani uygun koşullarda yetişmiş ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde saklanmış domuz eti (tüm etler) parazit taşıma anlamında zararsızdır.

Dışkısını Yemesi ve Pis Koşullarda Yaşaması

Domuzların kendi dışkısını yemesini “eti” bakımından incelediğimizde bunun ete herhangi bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Hayvanın eti dediğimiz yerleri aslında kaslarıdır. Dışkılar kasta direkt depo edilmez, karaciğerde metabolik işlemlere uyguladıktan sonra ayrıştırılır ve makro değerleri vücutta kullanılır. Yani herhangi bir besin yemesiyle et sağlığı bakımından bir farkı yoktur. Yaşadığı koşulların pis olmasının da kaslarla hiç bir alakası bulunmamakta.

Ter Bezleri

Domuzların ter bezlerinin olmaması insanların vücudunda toksik biriktirdiğini düşünmesine sebep olur. Toksik içerikler karaciğer ve idrar yoluyla dışarı atılabilir. Ayrıca tavuk ve balık gibi canlıların da ter bezleri yoktur.

Kükürt Oranı

Domuz eti besin değerleri olarak 100 gr. ‘ında diğer etlere oranla ortalama 50mg daha fazla Kükürt taşımaktadır. Bu sebeple yerken miktarına dikkat edilmesi gereklidir, bu konuda sağlığa zararlı ve ya değil demek ne kadar yendiğini bilmeden doğru olmayacaktır.

Yağ Oranı

Domuz eti çevrenizde gördüğünüz en yağlı ettir ayrıca insan sağlığına zararlı olan doymuş yağları ve kolestreolu yüksek oranda içermektedirler. Protein oranı her ne kadar yüksek olsa da bu açıdan domuz eti sağlığa zararlıdır.

Domuz Eti Sağlığa Zararlı Mı?

Kısaca özet geçecek olursak domuz etinin sağlığa zararlı olduğu, olmadığı durumlar var. Tabi bu biraz da eti tüketecek kişinin biyolojik durumuna bağlıdır. Genel olarak normal bir kırmızı etle kıyaslandığında ondan biraz daha sağlıksız olduğunu söylemek mümkün, fakat bu yediğiniz zaman öleceğiniz anlamına da gelmiyor tabi ki. Yani bilimsel olarak incelendiğinde yerine kırmızı et, balık eti, tavuk eti gibi diğer çeşitlerin seçilmesi daha doğru olur.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz