Duruş Bozukluğunun Zararları

0
4478

Gelişen teknoloji çılgınlığı çağımıza bilgisayarlar ve telefonlarla birlikte yeni hastalıklar da getirdi. Her zaman dışarıda yanımızda taşıdığımız telefonlarımız, evde kullandığımız bilgisayarlarımız bize çoğu konuda yarar sağlarken bir yandan da zarar vermekte. Bizlere bilgisayarların ve telefonların getirdiği en belirgin sorunlardan biri tartışmasız duruş bozukluğudur. Duruş yani tıpta postür bozukluğu olarak tanımlanan bu rahatsızlık son zamanlarda oldukça popüler hale gelebilmeyi başarmıştır. Gündelik hayatta ve bilgisayar/telefon karşısında dik durma konusunu çoğumuz önemsemeyiz fakat yaşam kalitemizi ciddi derecede düşüren bu sorun aynı zamanda kalıcı bir hastalık halini de alabilmekte.

Duruş bozukluğu üzerine Ted-Education’un katkılarıyla Dr. Murat Dalkılınç’ın hazırladığı video size “Neden Dik Durmalıyım?” sorusunun cevabını verecek nitelikte. Animasyon işlemleri Nadav Arbel tarafından yapılan video sade ve akıcı anlatımıyla alışılagelmiş tıp makaleleri sıkıcılığından tamamen arınmış. Doğru bir duruşun insana sağlayacağı yararları, vereceği zararları açıklayıcı bir sunumla karşımıza getiren bu video nasıl doğru duracağımıza yönelik önerileri de barındırmakta.

Neden Dik Durmalıyız?

  • Duruş hem otururken hem ayaktayken yapacağımız hareketlerin temelini teşkil eden unsurdur.
  • Doğru bir duruş vücudunuzun sizi daha rahat taşımasını sağlar, postür bozukluğu olan kişilerin vücudu onları ayakta tutabilmek adına daha fazla güç harcar.
  • Duruş bozukluğunun zararlarından birisi de ruh halinizi etkileyebilmesidir.
  • Dik duramayan insanlar karşısına öz güvensiz bir görüntü verir.

Nasıl Dik Durabiliriz?

Videoda da cevabı verildiği gibi bizi sürekli kambur pozisyonda durmaya sevk eden işlerden, bilgisayarlardan, telefonlardan biraz daha uzak durmalıyız ve onları doğru pozisyonda kullanmayı öğrenmeliyiz.

Video da bahsedilen dik durma önerilerine ek olarak belirtmek isterim ki vücudumuzun merkezi denge sistemi karın kaslarıdır. Karın kaslarınız eğer zayıfsa dik durmakta zorlanmanız kaçınılmazdır. Eğer ileri seviyede duruş bozukluğunuz var ise muhakkak bir fizyoterapist doktora görünmeniz gerekir fakat evde de yapabileceğiniz günde 30×3 setlik plank hareketi karın kaslarınızı yeterli düzeyde geliştirecektir bu da duruş bozukluğunuza tedavi niteliğinde olabilir.

Dik durmanın faydaları üzerinde de durmamız gerekiyor. Bahsettiğimiz üzere yaptığımız hareketlerin temelini oluşturan duruşumuz hayatımızın sorunsuz devam etmesi için önemlidir. Vücudumuzu incelediğimizde görürüz ki; omurgamızın temel görevi bizi dik tutmaktır ama son yıllarda yapılan araştırmalarda görülüyor ki insanların duruşu git gide bozulmakta. Yani sonuç olarak demeliyim ki; “Dik durmak gerçekten önemlidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz