EFT saatleri ve ücretleri hakkında bilgiler

0
780

EFT saatleri ve ücretleri hakkında bilgiler

EFT yöntemi hem devlet bankaları hem de özel bankalar tarafından müşterilere para gönderim işlemlerinde kolaylık sağlamak için sunulan yöntemlerden bir tanesidir, sizler bu yöntem ile para işlemlerinizi bankalar arası gerçekleştirebilmektesiniz. Bu yöntemi kullanmak için bankalar tarafından konulan şartlar bulunmaktadır ve bu şartlardan bir tanesi de EFT saatleri olmaktadır.

EFT SAATLERİ NEDİR?

Bankalar tarafından sunulan EFT para yöntemi için konan EFT Saatleri Nedir? EFT saatleri, bankalar tarafından para işlemlerinin aynı gün içerisinde gerçekleşebilmesi için konan şartlardan bir tanesi olmaktadır. Eğer sizler EFT yöntemi ile işlem gerçekleştirmek isterseniz ve bu işlemin aynı gün karşı hesabına geçmesini talep ediyorsanız bunun için 09:00 – 17:00 saatleri arasında işlem talebinde bulunmalısınız. Bu saatler her devlet bankası ve özel bankalar arasında geçerli olmaktadır, gün içerisinde bu saatlerde gerçekleştirilen işlemler aynı gün hesaplara aktarılmaktadır. Bu durum sadece aynı banka hesapları arasında yapılan işlemlerde değişmektedir.

BANKALARA GÖRE EFT ÜCRETLERİ NEDİR?

Devlet ve Özel bankalar kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar neticesinde oluşturdukları EFT ücretleri bulunmaktadır, peki Bankalara Göre EFT Ücretleri Nedir?Şimdi genel olarak kısa bir şekilde siz değerli okuyucularımıza bilgi verelim.

 • ZİRAAT BANKASI EFT ÜCRETİ;0 – 1000 TL arası 2TL, 1000 – 50.000 TL arası 5TL, 50.000 TL üzeri EFT işlemleri içinde Ziraat devlet bankası tarafından 50 TL EFT İşlem Ücreti talep edilmektedir.
 • AKBANK EFT ÜCRETİ; 0 – 1000 TL arası 1TL, 1000 – 10.000 TL arası 2TL şeklinde artarak gönderilen fiyata göre banka tarafından EFT ücreti oluşturulmaktadır.
 • HALKBANK EFT ÜCRETİ; Halkbank normal EFT işlemleri için en 65 TL ve en çok 480 TL olmak üzere kişilerden EFT ücreti talep etmektedir. Mesai saatleri içerisinde gönderilmeyecek olan EFT’ler için ücret değişmektedir.
 • İŞ BANKASI EFT ÜCRETİ; İş Bankası tarafından 100.000 TL’ye kadar EFT ücreti 70 TL olmaktadır ve ücret her 100 TL üzerinde %0,5 faiz oranına göre hesaplanmaktadır. En fazla EFT ücreti ise 470 TL’dir.
 • VAKIFBANK EFT ÜCRETİ; Devlet bankalarından bir diğeri olan Vakıfbank ise müşterilerden EFT ücreti olarak gönderilen yönteme göre en az 2,50 TL en çok da 50 TL EFT ücreti ödemektedirler.
 • GARANTİ BANKASI EFT ÜCRETİ; Garanti Bankası EFT ücretleri ise en az 2 TL en çok da 50 TL olmak üzere kullanılan yönteme göre banka tarafından değişmektedir.
 • DENİZBANK EFT ÜCRETİ; Denizbank yüksek EFT gönderimlerinde müşterilerinden en az 55 TL en çok da 500 TL EFT ücreti talep etmektedir.

EFT ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR

Ülkemizde para aktarım işlemleri için kullanılan yöntemlerinden bir tanesi olan EFT yöntemi için birçok banka ücret talep etmektedir, işlem gerçekleştirmek için ama bazı özel bankalar tarafından EFT işlemlerinde ücret alınmamaktadır. Peki EFT Ücreti Almayan Bankalarhangileri bir bakalım.

 • Enpara; Finans bankasının İnternet bankacılık için kullandığıBanka yöntemi.
 • Kuveyt Türk.
 • Seninbankan.com.tr
 • Albaraka Türk
 • FibaBanka
 • Cepte TEB

Kaynak:  https://www.bankalar.org/eft-ucretleri/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz