Ekşi Sözlük yazarlığı nasıl alınır?

2
2981

Ekşi Sözlük, Türkiye’nin en büyük interaktif bilgi platformudur. İçerikleri tamamen yazarlar tarafından sağlanır. Bu platformda yazar olmak Ekşi Sözlük’ü takip eden bir çok kullanıcının hedefidir.

Ekşi Sözlük’e kayıt olmak kolay ancak yazar olmak oldukça zordur. Ekşi Sözlük’te yazar olabilmek için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Peki Ekşi Sözlük’te nasıl yazar olabilirsiniz?

Kayıt olduktan sonraki ilk yapmanız gereken işlem 10 yazı; sözlükteki ismiyle “entry” girmektir. 10 entry yazdıktan sonra hesabınız çaylak sıralamasına girecektir.

10 entry nasıl olmalıdır?
– Gireceğiniz 10 entry sözlük kurallarına, formata uygun olmalıdır. Öncelikle gireceğiniz entry’ler bilgi içerikli ve mümkünse kısa olmamalıdır. Entry’lerin bilgi içerikli olması oldukça önemlidir. Ekşi Sözlük, bilgi platformu olmayı amaçlamaktadır. Gireceğiniz entry’ler yorum içermemelidir. Örneğin “Mark Zuckerberg” başlığına “çok sevdiğim kişilik, sevmediğim insan” gibi yazılar yorumunuzu içermektedir. Bu tarz yorumlar yazmanız durumunda hesabınız onaylanmayacaktır. İkinci çok önemli nokta ise noktalama işaretleridir. Büyük harf kullanımı dışında (büyük harf, ekşi sözlük’te kullanılamaktadır) bütün imla kurallarına uymanız gerekmektedir.

10 entry girdikten sonra “çaylak” sınıfına alınacaksınız ve “çaylak onay listesi”ne dahil olacaksınız. Çaylak onay listesinde binlerce çaylak yazar beklemektedir. Artık yapmanız gereken tek şey arada hesabınıza girmek ve beklemektir. Sıra size geldiğinde (bu aylarca sürebilir) yöneticiler tarafından girdiğiniz entry’ler değerlendirilecektir. Eğer formata uygun, bilgi içerikli, imla kurallarına uygun bir şekilde yazılar girmişseniz hesabınız onaylanacak ve siz de bir yazar olacaksınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz