Elektrik faturası nasıl düşürülür? Elektrikten tasarruf için neler yapılır?

0
1252
Elektrik faturasını azaltma yolları

Elektrik fiyatlarına yapılan zamların da etkisiyle, elektrik faturaları ev bütçesine ciddi bir yük haline geldi. Daha az elektrik faturası ödemek ve enerji tasarrufu sağlamak için neler yapılmalı? Gelin bunlara bir göz atalım.

1. Yeni Nesil A+ Sınıfı Daha Az Enerji Tüketen Cihazları Kullanın

Beyaz eşya alırken, daha az enerji kullanan A+ şeklinde niteliği olan cihazları kullanmak, enerji sarfiyatını ciddi oranda düşürmektedir. Özellikle çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, klima, ütü gibi cihazları alırken bu özelliğe sahip olanları tercih edin.

2. Tasarruflu Ampül Kullanarak Hem Daha Az Ödeyin, Hem de Daha İyi Aydınlanın

Sarı ampül olarak bilinen eski ampüllerinizin yerine, düşük elektrik kullanarak daha iyi bir ışık ortamı sağlayan, uzun ömürlü ekonomik ampül ve lambaları kullanın.

3. Eski Sayaçlarınızı Değiştirin

Yeni teknoloji ürünü olan elektrik sayaçları, eski sayaçlara kıyasla daha az enerji tüketmektedir. Bunun sebebi de yeni nesil akıllı sayaçlar, üç aşamalı çalışan bir  sisteme sahiptir. Sabah, öğle ve akşam saatlerinde farklı ücretlendirme yapmaktadır. Özellikle çamaşır ve bulaşık makinelerimizi, birim maliyeti daha düşük olan akşam  saatlerinde kullanmayı alışkanlık haline getirerek, ciddi oranda enerji tasarrufu sağlamış oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz