Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaTanıtımEmlak yatırımı yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Emlak yatırımı yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Genel bir kural olarak yatırım yaparken her zaman, ilk hedef var olan mal varlığını korumak ve devam ettirmek olmaktadır. Hemen ardından bağlantılı olarak ise bu mal varlığı üzerinden kar etmek gelmektedir. Bu noktada gayrimenkul yatırımı, ilk madde konusunda oldukça sıkı bir zemin sunmaktadır. Yatırımlarını en az riskle yapmak isteyen birçok yatırımcı, gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih etmektedir. Türkiye’de yatırımcıların en çok tercih ettiği 3 yöntem; borsa, gayrimenkul ve altın olmaktadır.

Borsa yatırımı belirli sınırların dışına çıkıldığı takdirde vatandaşlar için tecrübe ve deneyim sınırlarını çoğu zaman aşmaktadır. Bununla beraber altın yatırımı ise yatırımcılar tarafından, çoğu zaman daha az karlı bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu noktada emlak yatırımı, Türkiye’de risk ve kar oranı hesaplandığında diğer yatırım araçlarına göre, çok daha fazla öne çıkmaktadır.

Emlak yatırımı yapmak için çoğu zaman özel vasıflara sahip olmak gerekmiyor. Her meslekten ve her yaştan insan için oldukça cazip olan bu yatırım türü, kendi içinde birçok parçaya ayrılmaktadır. Bu yüzden genel olarak gayrimenkul yatırımı için belirli bir sınır çizmek zor olsa bile, emlak yatırımının içindeki parçalar için birbirinden farklı profiller çizmek mümkün.

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Karınızı Arttıracak İpuçları

Flatfy Türkiye emlak uzmanlarına göre Türkiye’de yatırım yaparken karınızı arttıracak ipuçları şunlar;

1.) Yatırım yapmadan önce yaptığınız araştırmalarda ne alacağınıza karar vermeniz oldukça önemli. Birden fazla gayrimenkul türüne aynı anda bakmak sizin dikkatinizi dağıtacak ve size hata yaptıracaktır. Bu nedenle dükkân, ev ya da arsa gibi farklı yatırım türlerinden birine mutlaka öncesinden karar verin.

2.) Gayrimenkul yatırımı yaparken tek bir noktaya odaklanıp o bölge üzerinde detaylı araştırmalar yapmak sizi çoğu zaman hatadan kurtaracaktır. Örneğin o bölgenin araç trafik saatleri, cadde hareketlilik saatleri, bölgenin büyüdüğü yön ve birçok etken hakkında bilgi sahibi olmanız, sizi doğru bir yatırıma götürecektir.

3.) Birçok yatırım türünde olduğu gibi, gayrimenkul yatırımı yaparken de alırken kazanmak oldukça önemlidir. Bu yüzden aldığınız fiyatın sizin yatırımınız için, makul olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu oranı tutturmak için bir binayı temel ya da proje sürecinden almayı tercih edebilirsiniz.

4.) Projesi tamamlanmış ve hazır olan binalarda amortisman süresinin 160 ile 180 ay arasında olması gerekmektedir.

5.) Arsa yatırımı yaparken imarlı ya da imar ihtimali yakın zamanda oldukça yüksek olan yerleri tercih etmeniz, gayrimenkul yatırımını karlı hale getirmek için oldukça önemlidir. Bu noktada birçok arsa için her zaman imar söylentisi olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu söylentiler çoğu zaman asılsız çıkmaktadır.

6.) Yatırım yaparken zamanlama oldukça önemlidir. Almaya karar verdiğiniz gayrimenkuller bazen kış bazen ise yaz döneminde daha değerli olabilir. Değerin en düşük olduğu vakitleri beklemeniz sizin için karlı olacaktır. Bununla beraber kriz dönemlerinde nakit parayla yapacağınız yatırımlar sizin için oldukça avantajlıdır.

Yurtdışında Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mantıklı Mı?

Yatırımcılar zaman zaman yurt dışında emlak ticaretini tercih etmek isteyebilmektedir. Özellikle Türk yatırımcılar komşu ülkeler Gürcistan ve Azerbaycan’da yatırım yapmayı sık sık düşünüyorlar. Eskiden bu bölgelerde yatırımcıların elinde oldukça az kaynak bulunurken, günümüzde faydalı birçok etkili internet aracı var. Gürcistan’da konut almak istiyorsanız, fiyat karşılaştırması yapmak için Flatfy.ge sitesini kullanabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?