En Çok Uygulama İndiren 10 Şehrimiz

0
1922

Başta ülkemizde en çok tercih edilen Android olmak üzere iOS ve Windows Phone akıllı cihazları baz alarak Türkiye ‘de en çok uygulama indiren 10 şehri sıraladık. Sıralamayı yaparken güvenilir kaynaklara başvurarak objektif bir değerlendirme ortaya çıkardık. Bakalım sizin şehriniz de bu listede yer alıyor mu?

Türkiye ‘de bilindiği üzere gün geçtikçe ilerleyen teknoloji furyasının en sağlam kolu akıllı telefonlar. Android, iOS, Windows Phone işletim sistemleri bunlardan en yaygın olanları. Akıllı telefonlar bu kadar yaygın olunca doğal olarak uygulama pazarları da bunlardan nasipleniyor ve uygulama mağazasında en aktif olan kitleye yönelik adımlar atıyor. Telefonu eline alan herkes Google Play Store ve ya App Store uygulama mağazalarından oyunlar, sosyal medya uygulamaları ve çeşitli kategoride applicationlar indiriyor. Peki ya Türkiye ‘de en çok uygulama indiren il hangisi? Eminiz ki sizler de merak ettiniz, işte sıralama şu şekilde;

Türkiye ‘de En Çok Uygulama İndirilen 10 İl

1İstanbul

Türkiye’nin en büyük şehri, metropol İstanbul en çok uygulama indiren il olma ünvanına sahip. Sokakta, metroda, okulda, cafelerde yani her yerde İstanbul ‘daki teknoloji kitlesini görebiliyoruz. İstanbul ‘un uygulama mağazalarında en çok aktif olan şehir olmasının sebebini ise 14,8 milyonluk nüfusuna bağlamak doğru olacaktır.

2Ankara

Uygulama indirme konusunda İstanbul ‘u takip eden il başkent Ankara. Ankara ‘nın genç kitlesi kent nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturuyor bu sebeple akıllı telefonların sayısı da bi’ hayli fazla. Ayrıca Ankara ‘daki gençler de telefonlarını oldukça aktif bir şekilde kullanıyor.

3İzmir

Yaklaşık 2,5 milyonluk insan nüfusu ile Türkiye’nin güzide şehirlerinden olan İzmir en çok uygulama indiren 3. il durumunda. Zaten Türkiye ‘deki 3 büyük il olan İstanbul, Ankara ve İzmir ‘in ilk 3 ü paylaşmalarını tahmin etmek pekte zor olmuyor. Asıl sıralama bu üç büyük ilden sonra başlıyor.

4Adana

Türkiye ‘nin belalı şehri Adana görüldüğü üzere mobil dünyada da etkinlik gösteriyor.

5Diyarbakır

Ülkenin doğu güzelliklerinden Diyarbakır Türkiye ‘de en çok uygulama indiren 5. şehir sıfatının yanı sıra, listedeki tek Doğu Anadolu şehri olma ünvanınıda kazanmış bulunuyor. Bu sonucu göz önünde bulundurup bir değerlendirme yaptığımızda Diyarbakır’ın teknolojik açıdan diğer doğu şehirlerine oranla çok daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Diyarbakır ‘da sık sık uygulama indiren şehirlerimizden.

6Antalya

Türkiye ‘nin tatil kentlerinden olan Antalya Diyarbakır ‘dan neredeyse 2 kat daha fazla nüfusa sahip. Fakat Diyarbakır ‘ı listede geçemiyor. Gördüğünüz gibi teknolojik aktiflik tamamı ile nüfusa dayanmıyor.

7Bursa

Neredeyse İstanbul ve Ankara kadar, önemli teknoloji kurumlarının merkezi yerlerinden biri olan Bursa uygulama indirme sıralamasında 7. sırayı alıyor.

8Kayseri

İç Anadolu bölgesinde ilk 10 ‘a girmeyi başarmış bir diğer şehrimiz ise Kayseri.

9Konya

Geniş yüz ölçümü ile tanınan Konya listenin 9. sırasında.

10Kocaeli

Artık sona geldik. Türkiye ‘de en çok uygulama indiren 10. şehir Kocaeli oluyor. Uygulama çılgınlığında bu 10 şehir diğer illeri geçerek Türkiye ‘nin en çok uygulama indiren 10 şehri oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz