En Etkili 5 SEO Yöntemi

31
7831

SEO açılımı ve Türkçe’si ile Arama Motoru Optimizasyonu için yapılabilecek en temel 5 yöntemi etkisine göre sıraladık.

#5 Sosyal Medya

Sosyal medya etkisi az olmayan bir backlink kaynağıdır. Ancak ziyaretçi çekebilmek için iyi bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Günümüzde neredeyse her sitenin Facebook, Twitter ve İnstagram’da sayfası bulunur. Özellikle ekşi sözlük, uludağ, instela gibi sözlük siteleri ziyaretçi sağlamak için iyi birer kaynak olabilmektedir. Ziyaretçiler ile SEO’da gelişme sağlanabilir.

#4 İç Düzenleme

Hedeflenen kelimenin sadece site başlığında kullanılması çoğu zaman yetmez. İç SEO düzenlemesinin amacı siteleri arama motorlarının istediği standartlara getirmektir. Bu standartlar temel olarak “meta title”, “meta description”dur. Bunların yanında, hedeflenen kelimeler için başlık (h1, h2…) etiketlerinin doğru kullanılması, sitenin hızlandırılması, mobil uyumluluk, site haritası, site içi linklendirmeler iç SEO olarak sınıflandırılır. Site sahipleri, iç SEO yöntemlerini uygulayarak arama motorları botlarını manipüle edebilir. Bu şekilde arama motoru optimizasyonunu üst seviyelere taşımak mümkündür.

#3 Tanıtım Yazıları

Başka bir sitede konu yayınlanarak linklerin eklenmesi ve sitenin reklamının yapılmasına tanıtım yazısı denilmektedir. Tanıtım yazıları genellikle backlink için kullanılır, site tanıtımları doğrudan yapılmaz. Etkili bir backlink kaynağıdır. Backlink için yapılsa da özellikle anasayfa hiti yüksek sitelere tanıtım amaçlı da verilebilmektedir. Tanıtım yazılarının özelliği kalıcı olmasıdır. Tanıtım yazıları, satan site sahipleri tarafından genellikle silinmez. Dezavantajı ise pahalı bir backlink kaynağı olmasıdır.

#2 Footer Linkler

Footer ya da sağ menüye eklenip bir sitenin bütün sayfalarında gözüken linkler en etkili backlink kaynağıdır. Bu link alanları site sahipleri tarafından aylık, yıllık olarak kiralanabilir. En çok tercih edilen zaman aralığı ise 3 aylık dönemlerdir. Footer linkler maliyeti en düşük backlink kaynağıdır. Footer link kiralanarak bir sitenin bütün konu, etiket, kategori sayfalarından ve anasayfadan link bağlantısı sağlanır. Arama motorlarında 500 indeksi olan bir siteden bir anda 500 backlink sağlanmış olur. Footer linklerin dezavantajı ise kalıcı olmamalarıdır.

#1 Doğal Ziyaretçiler

Aslında doğal ziyaretçiler, etkili yapılmış bir SEO sonucu olsa da aynı zamanda sebeptir. Doğal ziyaretçiler sitenin arama motorundaki konumunu daha iyi noktalara taşır. Özellikle sitede geçirilen süre ortalamasının yüksek olması bunu daha etkili kılar. Herhangi bir kaynaktan sağlanmış ve sürekliliği olan bot olmayan ziyaretçiler sitelerin Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarındaki değerlerine artı puan sağlar. Yapılan gözlemlere göre en etkili SEO yöntemi olduğu tahmin edilmektedir.

#Blackhat Hacklink

Hacklink, hackerlar tarafından site linkinin başka sitelere izinsiz bir şekilde yerleştirilmesidir. Site sahipleri tarafından bilinmez. İllegal bir yöntemdir ve kesinlikle etik değildir. Hacker’lar sitelere izinsiz giriş yaparak -genellikle anasayfaya- backlink sağlamak istediği sitenin bağlantısını ekler. Faydası vardır ancak özellikle Google olmak üzere arama motorları tarafından yasaklanmıştır. Ayrıca sitesine izinsiz giriş yapıldığını farkeden kullanıcı yasal yollara başvurabilir. Hem tehlikeli ve hem etik olmayan bu yöntemin kullanılmaması gerekir. Ayrıca site sahiplerinin bu tür izinsiz eklemeleri fark edebilmesi için ara ara kaynak kodlarını incelemesi gerekir.

Benzer Yazılar

SEO nasıl yapılır
SEO nedir

31 YORUMLAR

  1. Doğal ziyaretçiler oluşturmak adına sosyal medya kullanımı , en zahmetsiz ve ücretsiz yararlanabileceğimiz servislerdendir. Örneğin sitenizin ilgili kategorisinde youtube videolarına facebook gurplarına ulaşıp paylaşımlarınızı sunarsanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır 🙂

  2. Gerçekten çok zengin bir içerik ve çok faydalı bilgilerle dolu. Emeklerinize sağlık. Bu kadar faydalı bir site yaptığınız için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  3. su an en büyük seo bence site ic duzenleme sonra diger etkenlere bakmak lazım ozellikle mobil uyum cok onemli sizlerde sitelerınızı kullanıcıymıs gıbı gorup duzenleyın tavsiye odur

  4. Hepside birbirinden önemli maddeler. Doğal olan herşeyin uzun vadede daha iyi dönüş sağlayacağını düşünenlerdenim. Organik kitle elde edebilmek için sabırlı bir şekilde belirttiğiniz adımları uygulayarak sonuç alınması kaçınılmazdır.

  5. Sosyal medyanın etkisini çok fazla görüyorum ayrıca backlink almakta çok önemli bir unsur. 1 haftada oldu sitemi açalı herşey 4 4lük şuan uçuyor site 🙂 teşekkürler bilgiler için

  6. Her ne kadar hacklink önerilmese de sıralama açısından ciddi yarar sağlıyordu ancak özellikle son güncellemeler ile bu durum ortadan kalktı diyebilirim. Özellikle uzun vadede SEO yapmayı düşünenler sosyal medya ve iç düzenleme maddelerine özen göstermeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz