En İyi Animeler

0
1608

Animeler Japon kültürünün bir parçası olan mangaların sinemaya uyarlanmış halidir. Manga Japon çizgi romanlarına verilen isimdir. Anime, mangada bulunan karelerin oynatılarak filme çevrilmesi ile meydana gelir. Animeler çizgi filmden fazlasıdır. Çizgi film çocuklara hitap ederken, animelerin her yaştan yoğun bir izleyici kitlesi vardır. Animenin ünü Japonya dışına çıkmış ve dünya genelinde hatırlı sayılır izleyici kitlesi oluşmuştur.

Anime nasıl ortaya çıkmıştır?

Japonlar yurtdışındaki animasyon filmleriyle 1900lü yıllarda tanışmıştır. Osami Tezuka, yurtdışındaki animasyonları görünce ellerindeki mangaları sinemaya uyarlamıştır. Beklentinin üzerinde ilgi göre animelere ilgi artar ve gelişerek dünyaya açılan bir tarz haline gelir. Halen Osami Tezuka animenin kurucusu olarak bilinir. Animenin ortaya çıkmasında ekonomik ve sosyal sebepler etkili olmuştur. Kısa boylu ve çekik gözlü olan Japonlar kendilerine benzemeyen farklı insan tipini ancak animelerde oynatabilmiştir. Bunun yanında ilk zamanlarda animenin daha uygun olması yapımcıları animeye itmiştir.

En İyi Anime Filmler

Anime filmler dünyada bağımlılık yaratmıştır. Anime severler yeni çıkacak filmleri heyecanla beklemektedir. Bunun sebebi de anime filmlerin başarılı ödül almış örneklerinin olmasıdır. Bunların başında eni iyi animeler arasında gösterilen 2001 yapımı “Ruhların Kaçışı” filmi gelmektedir. Film Oscar ödülünü alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Animenin karakteri Chicio isimli küçük bir kızdır ve yaşadığı kasabadan zorunlu ayrılışını konu alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz