En İyi Fantastik Romanlar | 10 Fantastik Roman

0
1445

Fantastik romanlar, insanları başka evrenlere götüren okuması zevkli, hayalgücünü arttıran kitaplardır.

  1. ERİN MORGENSTERN’İN GECE SİRKİ

(4.04 ortalama; 538.478 değerlendirme)

 

Fantezi türünde bağımsız bir roman nadir bir başarıdır, ancak Night Circus, bir ya da iki devam etmesini isteyen taraftarlarının dehşeti karşısında başarılı olur. Âşık olan iki büyücü arasındaki bir rekabet etrafında dönerek, gürsel nesir dünyadaki birçok okuyucunun kalbini kazandı. Goodreads’ta yarım milyondan fazla puan aldı! Başka roman yazmamış bir yazarın bağımsız bir kitabı için bu büyük bir başarıdır! Ama asla korkma Morgenstern’in gelecek yıl çıkacak yeni bir kitabı var bununda haberini verelim sizlere.

 

ÇAĞDAŞ FANTEZİ & FANTASTİK KİTAPLARI

Fantezi türü genellikle ejderha ve sihirbaz görüntülerini çağrıştırırken, fantezinin alternatif dünyalarda gerçekleşmesi gerekmez. Bizim dünyamızda da yer alabilirler.

 

  1. NEİL GAİMAN’DAN AMERİKAN TANRILARI

(4,11 ortalama puanı; 619,466 puan)

 

Gaiman’ın kısa öyküleri yazılarımdaki kişisel favorilerim olsa da, çoğu kurgu okurları romanlarında tanışıyor. Amerikan Tanrıları, modern çağdaki mitleri ve tanrıları yeniden tasarlar, onları Amerika kültürü ile karıştırır ve sizi bir yolculuğa çıkarır. Bunun neden en ünlü eserlerinden biri olduğunu anlayabiliyorum ve sizlerde okuduğunuzda anlayacaksınız.

 

  1. JACQUELİNE CAREY TARAFINDAN KUSHİEL’S DART

(4.04 ortalama; 62.155 değerlendirme)

 

Nezaketliler, destansı fantezi tarzın bir başka temel özelliğidir. Bunlar genellikle karakterleri desteklerken ya müttefikler ya da düşmanlar şeklinde Carey’nin ilk romanı, bizi zevk ve acı gibi hissetmek için bir tanrı tarafından işaretlenmiş bir kuryeli olan Phedre’ye tanıtır. Başka bir deyişle, o bir mazoşist. Ama nezaketle ilgili yetenekleriyle birlikte, aynı zamanda bir casus. Bir kahramanın bu olası birleşimi, neden geleneksel Quest tarzı epik fantezi tome’sine benzemese de, Goodreads’daki en iyi fantastik kitaplardan biri olduğunu açıklıyor.

 

  1. SCOTT LYNCH’İN LOCKE LAMORA YALANLARI

(4.3 ortalama puanı; 165.838 derece)

 

Kraliyet piçlerine ve suikastçılara ek olarak, hırsızlar da fanteziye giriyorlar. Kimse şaşırmasın! Çalınacak çok önemli mistik eserler var. Ve kabul edelim ki, bir fantezi ayarı soygun haberi için mükemmel bir arka plandır. Türkiye’de okunma oranı yüksek bir kitap türü olduğu için analizler sonucu etkili bir yorum almıştır.

 

  1. ROBİN HOBB’DAN ASSASSİN ÇIRAĞI

(4.15 ortalama; 188.651 derecelendirme)

 

Kraliyet piçleri, fantazya tarzında belirgin bir şekilde görülürler. Suikastçılar de öyle. Yine de genellikle iki farklı insan. Hobb’un Farseer üçlemesinin ilk kitabındaki ana karakter, her ikisi de bu fantastik romana can vermekte ve okumanızı şiddetle tavsiye ettiğim 6. Sırada yer alan kitap olmayı hak ediyor.

 

  1. URSULA LEGUİN’DEN BİR DÜNYA BÜYÜCÜSÜ

(4.0 ortalama); 188.926 puan)

 

İtiraf zamanı: İlk önce LeGuin’i bilim kurgu yoluyla keşfettim. Ben de yetişkinliğe girene kadar onun da fantezi yazdığını öğrenmedim. Maalesef, Earthsea serisi, SyFy kanalında yayınlanan beyaz badanalı adaptasyon için muhtemelen daha iyi bilinmektedir tabi ki keşfedene kadar. Gerçek bir trajedi çünkü kitaplarını okuyan herkesin bildiği gibi, LeGuin dünya kurma ve kültürü tasvir eden bir ustaydı.

 

 

  1. BRANDON SANDERSON’DAN KRALLARIN YOLU

(4,65 ortalama puanı; 210,773 puan)

 

Sanderson tartışmasız bugün bu türün içinde çalışan en üretken fantastik yazarlardan biri. Okuyucuların seri taksitler arasında yıllarca beklemeye alıştığı bir tarza göre bu çok heyecanlandırıcı bir seri fantastik kitap. Bu gerçeği abartmıyorum. Bu çok büyük, özel bir hayran kitlesinin toplanmasının sebeplerinden biri. Sanderson’ın çalışmalarına aşina değilseniz, açıkça tanımlanmış, neredeyse bilimsel olarak sihirli sistemler kurduğu bilinir. Anlaşılması zor ama anladıktan sonra içinden çıkmanız imkânsız olarak tarif ediliyor.

 

  1. RÜZGARIN İSMİ PATRİCK ROTHFUSS

(4.55 ortalama; 549.287 değerlendirme)

 

İyi yazı kesinlikle fantezi türünü etkiliyor olsa da, mutlaka bir gereklilik değildir. Her şeyden önce, iyi bir hikâye istiyoruz ve nesir (tamami) okunabilir olduğu sürece, sorun değil. Rothfuss’un ilk romanı bize epik bir fantastik romanın sadece iyi yazı yazmanın yanı sıra güzel nesir sunabileceğini gösterdi. Ancak Rüzgârın Adı ile ilgili en ilginç olan şey, yapısıdır. Kvothe ile ilk önce, kırık bir adam olduğunda, savaştan sonra tanışırız. Bu son noktaya nasıl geldiğine dair gizemli bir dahilik olarak başından beri gizemi serinin cazibesinin bir parçasıdır.

 

EN EPİK FANTEZİ & FANTASTİK KİTAPLARI

Fantezi türünü düşündüğümüzde, genellikle epik fanteziyi düşünürüz. Dünyayı kurtarmak için önemli görevler. Kraliyet aileleri krallığın kontrolü için savaşıyor. Muhteşem sihirli savaşlar. JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi tarafından kurulan ve günümüze yer verilen estetik bir klasik diyelim.

 

  1. GEORGE RR MARTİN TARAFINDAN TAHT OYUNLARI

(4.45 ortalama; 1.656.421 değerlendirme)

Bu roman, Buz ve Ateşin Şarkısı serisini başlattı ve 1990’lı yılların destansı fantezisinin kurduğu tropik bölgeleri geliştirdi. Sonunda şok edici ölümü de unutmayalım! Şimdi 2018’e inanmanın zor olduğunu biliyorum, ama o zamanlar bu kitap bir fanteziydi.

 

 

 

Ve geldik listemizin 1. Sırasına yer verdiğimiz dünyanın göz bebeği olan gençlerin ve büyüklerin ilgi duyduğu ve başarı öyküsü konusunda zor engelleri aşan Harry Potter;

 

  1. HARRY POTTER VE FELSEFE TAŞI JK ROWLİNG

(4.46 ortalama; 5.587.858 derecelendirme)

 

Şok olduğunu biliyorum. Tema parkları, bir web sitesi, film uyarlamaları ve sahne oyunlarıyla Harry Potter serisi bir olgudur. 5.5 milyon reytingde ve 5 yıldız olanların % 60’ından fazlasında, ilk Harry Potter kitabı ve devam filmleri türün tepesindeki yerlerini geliştirdi. Harry Potter gibi daha fazla kitap mı istiyorsunuz? O zaman seriyi bitirdikten sonra Hobbit serisine geçebilirsiniz aynı zevki şüphesiz alacağınıza emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz