En lezzetli kahveler | En iyi 5 kahve çeşidi

0
596

Yetiştiği yörelere göre farklı şekillere bürünen kahve yüzyıllardır insanların en çok tükettiği içeceklerden biri olmuştur. Sıcak iklim bölgelerinden yetişmeye uygun olan kahve farklı bölgelere de satılarak ticari bir alan haline gelmiştir. İçerisine farklı aromalar ve kafein oranındaki farklarla pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda en lezzetli ve en iyi kahve çeşitlerini sıraladık.

1. Türk Kahvesi

Hiç şüphesiz ki en lezzetli kahve sıralamamızda ilk sırayı Türk kahvesi almaktadır. Pişirilme yöntemi ile diğer kahvelerden farklı olan Türk kahvesi expresso gibi kafein oranı yüksek yoğun kahve sevenler için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Türk kahvesinin diğer kahvelerden farkı kahve çekirdeklerinin öğütülmesidir. Bakır cezve ve köz ateşinde pişirildiği zaman mükemmel bir lezzet olmaktadır.

2. Expresso

Kahveyi yoğun aromalı sevenler için vazgeçilmezlerden bir tanesi de expressodur. Bu kahveyi özellikle sabah içtiğinizde sizi uzun bir süre ayık tutmaktadır. Küçük bardakta oldukça hızlı içilebilir faka aşırı sert olmasından ötürü azar azar içilmesi daha uygundur. Kahve çekirdeğinin çekimine göre sınırlı, normal ve uzun olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

3. Frappuccino

Starbucks kafeleri sayesinde pek çok ülkede içme imkanı bulunan bu kahve çeşidi aslında 2 farklı içeceğin, frappe ve cappucinonun karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu güzel karışım sayesinde kahve pek çok damak tadına uyumlu hale getirilmiş ve popülaritesi özellikle son zamanlarda fazlasıyla artmıştır.

4. Cappucino

Birçok kişinin severek içtiği bu kahve çeşidi İtalya’da çok fazla tüketilmektedir. Pek çok ülkede bu kahve çeşidi yapılmasına rağmen İtalya’daki lezzet elde edilememektedir. Genellikle porselen fincanda ikram edilmektedir. Bu kahve expresso, sıcak süt ve buharda pişirilen süt köpüğü ile elde edilir.

5. Frappe

Yunan kahvesi olarak bilinen Frappe spreyle kurutulmuş soğuk kahve ile yapılan buzlu kahvedir. Soğuk olarak tüketilmesi nedeniyle yaz aylarında özellikle rağbet görmektedir. Genel olarak uzun cam bir kupada servis edilen bu kahveyi yapılma şekli basit olmasından dolayı evde de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here