Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? 2020

0
743

Fakirlik belgesi herhangi bir geliri bulunmayan kişiler için devlet tarafından verilen belgeye verilen isimdir. Fakirlik belgesi, yeşil kart ya da yoksulluk belgesi olarak bilinen bu belge ile vatandaşlar devlet tarafından yapılan maddi yardımlardan yararlanabilir.  Maddi geliri olmayan kişilerin fakirlik belgesi alması için bazı şartları yerine getirmesi ve bazı belgeleri tamamlaması gerekir.

Fakirlik Belgesi İçin İstenen Evraklar

 Fakirlik belgesi almak isteyen vatandaşların TC kimlik numarası bulunduran kimlik ya da buna eşdeğer belge ile başvurmaları yeterli olacaktır. Başvuru sırasında fakirlik belgesi başvuru formu verilecektir. Bu belge doldurularak başvuru yapılır. Kimlik belgesi olmadan fakirlik belgesi verilmeyecektir. Ayrıca öğrenciler tarafından alınacak fakirlik belgesinde öğrenci belgesi de istenebilir.

Fakirlik Belgesi İçin İstenen Şartlar

  Fakirlik belgesi almak isteyen vatandaşların bir takım şartları taşıyor olması gerekir. Fakirlik belgesi alacak vatandaşların

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Üzerine kayıtlı ev bulunmamak
  • Sosyal güvencesi bulunmamak
  • Başvuru yapan kişinin gelir düzeyinin fakirlik belgesi için uygun olması

  Şartlarını taşıyor olması gerekir.  Fakirlik belgesini almak isteyen kişilerin şahsi olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için https://www.metfinans.com/fakirlik-belgesi-nasil-alinir-nerden-alinir/ adresi ziyaret edilebilir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

  Fakirlik belgesi almak isteyen kişiler şahsi olarak mahalle muhtarlıklarına başvuru yapmalıdır. Bir aileden bu belge kullanılarak sadece 1 kişi maaş alabilir. Ailede çalışanların sosyal güvencesinin bulunması ise fakirlik belgesi almaya engel değildir. Burada başvuru yapan kişnin durumu göz önünde bulundurulur.

  e- devlet üzerinden fakirlik belgesi almak mümkün değildir. Bu belge mahalle muhtarları aracılığı ile verilmektedir. Bu konuda mahalle muhtarlarını görevlendirilmesinin en önemli nedeni ise muhtarların mahalle halkını yakından tanımasıdır.  Fakirlik belgesi  almak isteyenler başvuru esnasında başvuru dilekçesi de oluşturacaktır. Bu dilekçe ile mahalle muhtarlıklarına başvuru yapılarak fakirlik belgesi alınır.

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

  Fakirlik belgesi devlet tarafından geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara verilen destekleri resmi olarak almaya hak kazanmak anlamına gelir. Bu belge ile vatandaşlar

  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ait yardımlardan
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen yardımlardan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz