Fazla Oturmanın Zararları

0
2498

Etraftaki çoğu insan ve hatta belkide siz fazla hareketsiz bir yaşam sürmektesiniz. İş, okul ve benzeri genel aktivitelerin dışında boş tatil günlerinde neredeyse hepimizin saatleri bilgisayar başında oturmakla, televizyon başında oturmakla ve diğer formlarda oturmakla geçiyor, oturmakla. Hareket etmeden, fazla oturarak geçen bir yaşam en başta insan sağlığı için çok zararlıdır. Uzun süre hareketsiz kalmak vücuttaki önemli fonksiyonları işleyemez hale getirir ve yaygın sorunlardan birisi olan kilo alma durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca fazla oturmanın zararlarının yanı sıra oturduğumuzda doğru bir duruş pozisyonu ile oturmak da oldukça önemlidir. Bu konuyla ilgili olarak gene Dr. Murat Dalkılınç ‘ın flat animasyon temasında hazırlamış olduğu videoyu da izlemenizi öneririz.

Duruş Bozukluğunun Zararları

Oturmak bedenimiz için iyi midir?

İlk bakışta iyidir olarak cevaplanabilir ama bu kesinlikle yanlıştır. Oturmak günümüzün büyük bir bölümünü almıyorsa zararlı değildir fakat günümüzün, işlerimizin büyük çoğunluğunu oturarak gerçekleştiriyor isek oldukça hareketsiz bir yaşamımız vardır ve ya buna zemin hazırlıyoruz demektir. Genelde de insanlar oturma işini uzun süreli olarak gerçekleştirdiği için yaygın olarak zararlıdır.

Oturmanın zararını temel olarak şu bilgi ile açıklamak aydınlatıcı olabilir:
Oturmak zararlıdır çünkü vücudumuz hareket etmek üzere tasarlanmıştır; 360 eklem, 700’den fazla kas dokusu ve bizi dünyanın ağır yer çekimine karşı dik tutabilen omurgamız bunu kanıtlar niteliktedir. Vücudumuzun işlevi hareketsizlik değil hareket etmektir. Her oturduğunuzda vücudunuz ayağa kalkmanız için saniyeleri saymaktadır, hareket edeceğiniz zamanı iple çeker.

Bu konuyu Ted-Ed eğitmenlerinden fizyoterapi alanına oldukça hakim bir doktor olan Dr. Murat Dalkılınç, Oxbow Creative ile birlikte hazırladıkları flat temalı kısa animasyon videosunda anlatmış. Fazla oturmanın zararlarını videoyu izleyerek net bir şekilde anlayabilmeniz mümkün.

Fazla Hareketsiz Kalırsak Ne Olur?

  • Kan dolaşımı yavaşlar.
  • Sinir hücreleri hareketsizlikten zarar görür.
  • Kambur bir oturma şekli var ise; omurgaya dengesiz bir şekilde yük biner, akciğerin hava alabilme kapasitesi azalır.
  • Kandaki oksijen oranı düşer.
  • Bacaklarda şişlik, ve hatta sinir sisteminin geçici olarak çalışmaması görmesi durumu ortaya çıkabilir.
  • Yağ yakım hormonlarının çalışması büyük oranda yavaşlar.
  • Kanser, diyabet, böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara zemin hazırlayabilir.
  • Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre uzun süreli hareketsiz bir yaşam %9 oranında erken ölümlere sebebiyet verir.

Bu içerikten sonra lütfen hareket etmenin önemini kavramayı deneyin ve vücudunuz için günlük 30 dakikalık yürüyüşler düzenleyin, hayatınızı hareketlendirin. Videonun sonunda denildiği gibi eğer hareket ederseniz vücudunuz size minnettar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz