Film izlemenin faydaları nelerdir?

0
1550

Film endüstrisi bugün geldiği noktada çağının en zirve noktasında yer alıyor. Filmler bizlere isteyeceğimiz her türlü duyguları hissettirebilecek güçtedir. İnsanların en korkulu sorunları ile yüzleşmelerine olanak sağlayan filmler artık bir terapi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Psikologlar, film ve dizi izleme ile insanların çeşitli sorunlarının tedavi edilebilir olduğunu savunmaktadır. Bizler de bu yazımız içerisinde film izlemenin faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Film İzlemenin Yararları

Film terapisi alanında çalışma yapan birçok psikoloji uzmanı, film izlemenin somut birçok faydasının bulunduğunu belirtmektedirler. Film izlemenin faydaları;

  • Film izlemenin vermiş olduğu en büyük fayda canlandırıcı etkidir. Kısa süreliğine de olsa dış dünya ile bağlantılarınızı koparmaya, faydalı zaman geçirmenize, dinlenmenize katkı sağlar.
  • Film izlemek korkularınız ile yüzleşmenize katkı sağlar. Bir filmin tamamını ya da belirli sahnelerini izleyerek korkularınız ile yüzleşebilirsiniz.
  • Filmlerin bizlere sunduğu içerikler sayesinde empati yeteneğimizi geliştirebiliriz. Empati sayesinde daha fazla odaklanabilir, problemlerimizin farkına varabiliriz.
  • Film izlerken bazı tutkuları da tecrübe edebilirsiniz. Yan etkileri olmayan sadece izlemeye dayalı bir tutku hissetmenizi sağlar. Bu nedenle oldukça arındırıcı olduklarını söyleyebiliriz.
  • Filmler, çağımızda rahatlamaya katkı sağlayan en büyük aktivitelerden birisidir. Dikkatinizi kısa süre de olsa farklı bir alana doğru çeviren filmler, anksiyeteyi hafifletmenin en etkili yollarından birisidir.
  • Filmlerde yer alan karakterler insanların motivasyonunu büyük ölçüde artırabilmektedir. İzlediğiniz filmlerdeki karakterlerin hikayeleri, amaçları, amaçlarına doğru gittikleri yol sizlere bir rehber olabilecek güce sahiptir.
  • Filmlerin sağlamış olduğu en büyük fayda kısa süreli de olsa ruhsal ve fiziksel sağlık kazanmaktır. Film izlerken anlık olarak yaşayacağınız eğlence ve gülünç, fiziksek olarak sizi tatmin edecektir.
  • Üzücü ve dram dolu filmlerde üzülebilirsiniz. Dökeceğiniz gözyaşları, duygusal olarak eksikliğinizi kapatabilir. Filmler, duygusal değişimlere büyük oranda izin vermektedir.
  • Filmler içerisinde izleyeceğiniz sahneler, yaratıcılığınızı büyük oranda geliştirebilir. İzleyici sahneler ile yenilikçi, yaratıcı ve esnek bir karaktere sahip olabilirsiniz.
  • Film izle, genel kültür seviyesini artırarak insanlar ile olan ilişkileri iyileştirmektedir. Arkadaşlarınız, aileniz ya da çevreniz ile film üzerine konuşarak daha sosyal hale gelebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz