Fitness Çantasında Bulunması Gereken 5 Şey

0
2322
Spor yaptığınız zamanlarda çantanızda muhakkak bulunması gereken 5 şeyden bahsettik. Fitness 'a giderken bunları asla unutmayın.

Spor sever insanlar olarak fitness ‘a gerek powerlifting gerek bodybuilding gibi spor dallarını yapmak için yazılırız. Türkiye genelinde GYM ‘ e gittiğimizde genel prosedür olarak ilk başta bizden temiz havlu ve ayakkabı kullanmamız gerektiği söylenir tabi daha sonra ne bu kuralı kontrol eden olur ne de uygulayan. Biz ise size etik spor ahlakı olarak kaliteli bir sporcunun fitness çantasında temel olarak neleri taşıması gerektiğini 5 maddede anlattık. Her antrenmanda bunlar muhakkak yanınızda olmalı çünkü: gerekli!

Bir Spor Çantasında Olmazsa Olmaz 5 Şey

 1. Su
  Bunu aslında uzun uzadıya açıklamak gerektiğini düşünmüyorum çünkü atalarımız bile demiş ya: “Su gibi aziz ol.” diye. Su her şeyden önce vücudunuzdaki yaşam fonksiyonlarının doğru şekilde işleyebilmesi için gereklidir. Su ile hücresel anlamda metabolik işlemler gerçekleştirilir. Yeteri kadar su almazsak da metabolizmamız yavaşlar ve yağ yakımı olsun, kas yapımı olsun iki konuda da eksik kalırız. Bu sebeple suyun önemi çok büyük, sadece sporda değil normal hayatınızda da sürekli yanınızda bulundurun.
 2. Ayakkabı
  Fitness için GYM ‘e yani salona gittiğinizde kullanacağınız ayakkabının temiz olması hijyen kuralları açısından son derece önemlidir. Ayrıca eğer ağırlık prensibi üzerinde yoğunlaşan bir sporcuysanız özel ağırlık kaldırma ayakkabıları kullanmanız da gerekiyor. Bu vücudunuza üstten binen yükün ayağa eşit bir şekilde dağıtılması açısından önemli. Ayrıca ayak deyip geçmeyin sonuçta omurganız da dik doğruda ayaklarınızdan etkilenmekte. Eğer orta ve başlangıç seviyesinde bir sporcu iseniz bu kadar detaylı olarak incelemenize gerek yok fakat her zaman spor için özel bir ayakkabı bulundurmanız sizin için bir artı(+) olur.
 3. Çikolata
  Evet n’oldu şaşırdınız mı? Şaşırmanız gayet normal ama bu çikolata öylesine alın yiyin de ağzınız tatlansın diye değil 🙂 Spora diyelim ki aç karnına gittiniz ve ya glisemik endeksi çok düşük bir şeyler yeyip hemen spora başladınız. Bunun sonucunda eğer kardiyovasküler kapasiteniz de pek yeterli değilse “Kan şekerim düştü!” diyebilirsiniz ve sonra başınız düşer, gözleriniz kararır, kendinizi halsiz hissedersiniz. Eğer ki böyle bir durum olursa hemen kan şekerinizi normale döndürmek ve sizi ayağa kaldırmak için bir çikolata yemeniz yerinde olur. 30-50 gr arası olan ufak çikolatalar işinizi görecektir. Bu sayede diyetinizi de pek bozmadan kendinize gelmiş olursunuz. Bu açıdan bayılmamanız için muhakkak suretle çantanızda çikolata bulunsun.
 4. Eldiven
  Evet, fitness dedik mi aklımızdan dumbelllar, barbellar, cable equipmentler (salondaki aletler) gitmez. Ağırlık çalışan bazı kişilerin eldiven kullanmadığını görürsünüz aslında isterseniz siz de kullanmayabilirsiniz fakat ben el sağlığı açısından ve estetik açıdan kullanılmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim. Ağırlığı tuttuğunuz barların elinizden üzerinize düşmemesi için üzerinde tırtıklı bir yapı vardır. Tabi siz de sıkıca tutunca bu ellerinize zarar verebilir (nasır vs.) bunun önüne geçmek için eldiven kullanmak gereklidir. Ayrıca bilek sargısı olan eldivenleri kullanırsanız da bileğinizin incinme riskinin önüne geçmiş olursunuz. Eldiven önemli.
 5. Kuru Elbise
  Sporunuzu yaptınız, eğer programınızda varsa kardiyonuzu da bitirdiniz. Daha sonra sauna, duş gibi işlemleri de halletiniz. Çok güzel. Fakat salondan çıktığınız zaman eve gidene kadar ne giyeceksiniz. Ben söyleyeyim eğer fazladan kuru elbise getirmediyseniz terli elbiselerinizi geri giyeceksiniz ve yolda üşütüp hasta olacaksınız. Böyle bir şeye hiç gerek yok, ayrıca hijyenik de değil. Spor çantanızda, spor sonrası giyilmek üzere temiz kuru elbiselerin bulunması şart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz