Google Sesinizi Dinliyor !

0
2710

Google cep telefonunuz aracılığıyla sizin sesinizi haberiniz olmadan kayıt altında tutuyor. Evet, dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen Google konumumuzdan aramalarımıza, web üzerinde yaptığımız her türlü etkinliği istatistik araştırmaları ve kullanıcı memnuniyeti adı altında kayıt altında tutuyor ayrıca buna sesiniz de dahil. Google gizlice sesinizi kaydediyor. Google Voice Assistaint, Google Voice Search, Google Allo gibi uygulamalarda oluşturduğunuz her ses dalgası ve konuşmalarınız Google ‘ın veri merkezlerinde kayıt altında bulunduruluyor, neyse ki bunları silmek mümkün !

Dev arama motoru Google temel ve en önemli fonksiyonu olan arama aracı olarak kurulduğu zaman teknoloji ve internet dünyasının kilometre taşlarından birisi olmayı başardı. Zaman içerisinde sadece arama motoru olarak kalmayıp yazılım işlerine de el atan Google çok büyük bir marka, şirket haline geldi. Kendi adına geliştirdiği Android işletim sistemi ile birlikte telefonlarımıza da giriş yaptı. Google zaman içerisinde o kadar büyük bir sektör halini aldı ki artık alt sektörleri ve uzmanlık alanları dahi oluştu. İş imkanları açmaya başladı. Dünyanın dört bir yanında tanındı.

Bilgisayarda Google Chrome telefonda ise Android işletim sistemi ile hayatımızda olan Google ‘ın temel olarak webmasterların ve seo uzmanlarının projelerini doğru yürütebilmesi için kullanıcıların bazı etkinliklerini kayıt altında tuttuğunu biliyoruz. Kayıt altında tutulan verilerden bazılarını açıklamak gerekirse; aranan kelime, girilen web sitesi, web sitesinde durma süresi, hangi ülkeden ve şehirden bağlandığı, internet servis sağlayıcısı, kullandığı cihaz bunlardan sadece birkaçı. Fakat bu ‘analiz’ adı altında yapılan ve biz hesabımızdan silsek dahi Google ‘ın ana veri tabanından asla silinmeyecek olan verilerle ilgili etkinlikler bazen sınırı aşabiliyor yani ben bunu sınır çizgisini aşmak olarak tanımlıyorum.

Google ‘ın meşhur ses ile yazma ve arama yapma özelliğini hepimiz biliriz. Biz konuşuruz o söylediklerimizi cihaza aktarır. İlk bakışta oldukça masum ve faydalı gözüken bu uygulama konuştuğunuz her şeyi kelimesi kelimesine kayıt altında tutması yönünden de oldukça sakıncalı. Sonuçta hiç kimse özel hayatının kayıt altında bulundurulmasından hoşlanmaz, ayrıca bu doğru bir durum değil. Google konuştuklarınızı ses dosyası olarak kendi veri merkezlerinde depoluyor.

Google ‘ın Kaydettiği Konuşmalarımızı Nasıl Silebiliriz?

Öncelikle bu işlemi yapmadan önce bahsetmeliyim ki bu silme işlemi tek taraflı olacaktır, yani sadece sizdeki kopyası silinir, bir diğer kopyası Google ‘ın veri merkezlerinde sonsuza dek duracaktır ve onu sildirmeniz mümkün değildir.

  1. Google hesabınıza giriş yapın.
  2. ‘Google My Activity’ sorgusunu aratın ve ilk çıkan sayfaya tıklayın.
  3. Sol taraftaki menüden ‘Etkinlik Kontrolleri’ sayfasına gidin.
  4. O sayfadan ‘Konuşma ve Ses Etkinlikleri’ bölümünü duraklatın ardından ‘Geçmişi Yönet’ butonuna tıklayın.
  5. Açılan sayfadaki sorguları silin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz