Göz dinlendirici gözlüklerin faydaları ve zararları nelerdir?

0
1516

Halk arasında dinlendirici gözlük olarak bilinen ve oldukça düşük dereceli gözlükleri nitelemek için kullanılan gözlük çeşitleri hakkında çeşitli söylentiler bulunur. Bir kısım insan yararlı olduğunu düşünürken bazıları ise zararlı olabileceği konusunda fikirlere sahiptir. Gözlerindeki bozukluk 0.25 veya 0.50 arasında olan kişilerin gözlük kullanması gerekmez. Bu derecede olanlar ise dinlendirici gözlük kullanmayı isterler.

Zararı Olabilir Mi?

Dinlendirici gözlük uzun süre kitap okuyan ve gözlerini yorgun hisseden insanlar için genelde çare olarak görülür. Bunun yerine tedaviye başlanması daha yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca gözlerinizde henüz gözlük kullanımını gerektirmeyecek bir bozukluk derecesi olmasına rağmen gözlük kullanmak gözlerinizin daha fazla yorulmasına ve daha erken bozulmasına, hatta derecesinin yükselmesine neden olabilir.

Bundan dolayı yararlı olması beklenen bir gözlükten zarar ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu sonucun oluşmaması adına bir göz doktoruna muayene olmak ve gerekli olması halinde tedavi olmak önerilir. Doktor gözlük kullanımı gerektiğinde bunu size tedavinin bir parçası olarak sunacaktır.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here