Hackerlar 2017’de En Çok DDoS ile Saldırdı

0
1952

Teknoloji kullanımı dünyada yaygınlaştıkça bununla birlikte ağ açıklarından yararlanan siber suçlular yani hackerlar da yaygınlaşmaya ve paralel olarak kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Teknoloji dünyasından yararlanan tüm şirketlerin ve bireylerin adeta başına bela diyebileceğimiz hackerlar bankalara; tekstil, ulaşım, gıda, sanayi firmalarına tehditler ve siber saldırılar düzenleyerek düzeni yerle bir edebiliyorlar. Tabi bu bahsettiğimiz grup Black Hat Hacker olarak adlandırılan kesim. Son zamanlarda bireysel kullanıcılara da fidye yazılım adı verilen WannaCry, Petya vb. virüslerle Bitcoin ile para elde eden hackerlar siber güvenlik yazılımlarını ve şirketlerini kırmızı alarma sokmuştu. İşin özeti bu şekilde fakat bir de madalyonun görünmeyen yüzü, medyada yer bulmayan tarafı da bulunuyor.

Dünyaca ünlü siber güvenlik yazılım şirketlerinden biri olan Kapersky’ın Secure List adını verdiği araştırmadaki raporlara göre 2017 yılında Hackerlar en çok “DDoS” adı verilen saldırı yöntemini kullanmış -ikinci sırada ise fidye yazılımı var :)-ve insanları bunlarla tehdit etmiş. Ayrıca kritik bir bilgi vermemiz gerekirse 2017 ‘nın başlarında yapılan DDoS saldırıları %131 arış göstermiş durumda. Bu sırada da kayıtlara geçen en uzun saldırı 11 gün sürmüş.

Peki bu DDos dediğimiz yöntem nedir kısaca bahsetmek gerekirse, DDoS ile bir sunucuya (web sitesi, hizmet serveri vs.) dünyanın farklı yerlerindeki diğer bilgisayar ağları ile iletişim kurularak toplu bir şekilde çok sayıda ve yoğunlukta veri talebinde bulunulması ve bunun sonucu sistemin bant genişliği sınırının aşılması. Bunun sonucunda da tam anlamıyla sistem “çöker” ve hizmet veremez duruma gelir.

En Çok Çin’e Saldırı Düzenlenmiş

Bu işlerle uğraşan çoğu kişinin de tahmin edebileceği üzere Çin ‘deki veri sistemleri genellikle çok güvenli değildir ve saldırıya açık durumdadır bu sebeple en çok Çin ‘e saldırı düzenlenirken hemen arkasından Güney Kore ve ABD onu takip ediyor. Şirket çapında ise Al Jazeera, bazı yabancı gazeteler ve Skype ‘a yapılan siber saldırılar yoğunlukta.

Sahte Tehditler Revaçta

Para kazanmak isteyen hackerlar saldırıyı düzenlemeden önce kurbandan para talep ediyor ve para gelirse saldırıyı gerçekleştirmiyor ve ya gerçekleştirdiyse de durmasını sağlıyor. Tabi ki bunun da dolandırıcıları çıktı! Hacker olmayan kişiler de DDoS saldırısı yapmakla kişileri ve ufak şirketleri tehdit ederek Bitcoin para kazanmayı amaçlıyor bunlardan bir kısmı da amaçlarına ulaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz