Her Gamerin Oynaması Gereken 10 Oyun

0
4481

Oyun dünyası gün geçtikçe büyümekte. Oyun çılgınlığı teknoloji ile birleşince yeni kavramlar da ortaya çıktı tabii. Bunlardan en temeli ise ‘gamer’ yani dilimizde ise tam olarak ‘oyuncu’. Oyun konuşulan ortamda sessiz kalmamanız yada “Ben bir gamerim!” diyebilmeniz için belli başlı kült oyunları bitirmiş olmanız gerekiyor. Ben gamerim diyen herkesin, her gamerin mutlaka oynaması gereken 10 oyunu derledik.

Bazen PC bazen Playstation ve çeşitli oyun platformları fark etmeksizin her oyuncunun muhakkak görmüş olduğu bazı oyunlar vardır. Her dönemin farklı bir gamer zihniyeti, oyun-oyuncu anlayışı oluşmuştur. Biz 2008-2017 dönemini baz alarak her gamerin bitirmiş olması gereken temel oyunları sıralayacağız. Fakat listeye başlamadan önce söylemeliyiz ki bazı klasik oyunlara yer vermediğimiz de oldu, buna her ne kadar gönlümüz el vermese de 10 madde içerisinde seçimler yapmamız gerekti. Hazırladığımız oynanması gereken oyunlar listesinde her tarzdan oyuna yer verdik. Eksik olan bazı oyunlar için tüm oyunculardan özür dileriz.

Her Oyuncunun Mutlaka Oynaması Gereken 10 Oyun

Grand Theft Auto

Gelmiş geçmiş tüm oyuncular GTA ‘yı sever. Rockstar Games ‘in şaheseri olan ve ilk çıktığı dönemlerin parlayan yıldızı olan oyun, gün geçtikçe daha fazla oynandı. Milyonlarca sattı. Rockstar Games GTA Vice City ‘de yakaldığı bu etkiyi günümüzde tekrar GTA V ile yakalamayı resmen başardı. Oyun hakkında fazla söylenecek söz yok çünkü az biraz oyunlarla ilgili olan herkes GTA ‘yı bilir. Bu listenin başına koymasak da olmazdı. Grand Theft Auto serisini bitirmeden asla “Ben gamerim.” demeyin.

Max Payne

Listenin 2. numaralı sırasında efsanevi oyun Max Payne yer alıyor. 2000 ‘li yılları filmi ve oyunu ile kasıp kavuran, internet kafeleri dolduran oyunu burada görenlerin gözleri doldu biliyorum. Bu oyunda oyun piyasasının baba şirketi olan Rockstar Games ‘e ait. En klasik oyunlardan biri olan Max Payne özellikle Playstation oyun konsollarında sık sık tercih ediliyordu.

Minecraft

8-bit dünyasına hoş geldiniz. Eminiz ki kimse ilk çıktığı zamanlarda Minecraft ‘ın bu denli tutabileceğini tahmin etmemişti çünkü grafik olarak tüm oyunlar gerçekçilik ilkesini birinci sırada tutuyorken Minecraft sanal dünya hissini vermekte ısrarcıydı. Oyuncularına sunduğu sınırsız özgürlük ve yaratıcılık imkanları sayesinde bir çok oyuncuyu kendine çekti ve artık oyun konuşulan her ortamda ismi muhakkak geçiyor. Minecraft ‘a muhakkak göz atmanız gerekiyor.

League of Legends

Şu an ülkemizde ve dünyada en çok oynanan ve en yaygın olan oyun League of Legens yani oyuncuların tabiri ile LoL ‘dür. Oynadıkça oynamaya devam edeceğiniz LoL kahramanlarını sürekli güncelleyerek oyuncularını kendine bağlı tutuyor. Bu da Riot Games ‘in şaheseri diyebiliriz. Şu anda çıkıp bir internet kafeye gitseniz 10 bilgisayardan 7 ‘sinin bu oyunu çalıştırdığına şahit olabilirsiniz.

Crysis

“Görünmezlik Etkin!” Crytek oyun şirketi tarafından üretilen bu oyun da zamanının en çok oynananlarından olmayı başarmıştır. Bilim-kurgu temalı oyunda ıssız bir bölgede takım arkadaşlarımızın tek tek öldürülmesine şahit olarak hayatta kalmaya ve canavarlara karşı savaşmaya çalışıyoruz. Oyunun bu kadar çok oynanarak klasik hale gelmesindeki en büyük etken böyle bir macera ortamına döneminde pek nadir rastlanıyor olmasıdır.

Outlast

Eski bir oyun olmasa da GTA V gibi LoL gibi kısa sürede klasik sıfatı kazanmayı başarmış bir oyundur Outlast. Korku oyunlarının en başında gelen Outlast serisi, gerçekten de kalbinizi yerinden çıkartabilecek kadar korkutucu ve heyecan verici. Oyuncunun elindeki kameranın şarjının sürekli azalması heyecanı başlatan en büyük faktördür. Terk edilmiş bir akıl hastanesinde geçen bu oyunu da gamer olmak için muhakkak oynamanız gerek.

Pro Evolution Soccer

Futbol severlerin baş tacı olan PES, Tokyo merkezli KONAMI oyun şirketine aittir. Futbol camiasının çok hareketli, aktif bir transfer potansiyeli olduğu için her sene de seriye bir yenisi eklenmektedir. Genellikle arkadaşlarınızla maç yapmak için oynayacağınız bu klasik oyun, Türkçe sözlüğe “kol bozuk” deyimini de sokmuştur.

Need For Speed

Hem Playstation hem PC için en çok oynanan oyunlardan birisi de Need For Speed ‘dir. Bu araba yarışı oyunu hakkında da söylenebilecek fazla bir sözümüz yok, bilen biliyor. Özellikle Underground ve Most Wanted serinin en çok tutan oyunları olmuştu. Özellikle yapılan Tofaş, Murat 131 model araba yamaları ile de ülkemizde son derece sevilmişti.

Counter Strike

Efsaneler efsanesi Counter Strike bir diğer efsane Half-Life ‘ın yapımcısı Valve oyun şirketi tarafından üretildi. İlk başta Half-Life için bir yan mod olarak oluşturulan Counter-Strike ‘ın başlı başına bir dev olacağını kim bilebilirdi? 1.6, Source, 1.8 ile dünyayı sallayan efsanevi oyun da GTA V gibi Global Offensive ile tekrar oyun piyasasını yerinden oynatmayı başardı. Gamer olmak için bir şart olarak Counter Strike’ı koymamız baştan hata olur çünkü Türkiye’de yaşayıp Counter Strike ‘ı bilmemeniz zaten mümkün değil.

Call of Duty

Captain Price ‘ın ölümü ile hepimizi ağlatan ve bir o kadarda savaşa hazırlayan askeri oyundur. I. ve II. Dünya Savaşlarını konu alan oyunun son zamanlarda Fütüristik temalar üzerinde durduğunu görebiliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz