Hızlı Dil Öğrenmenin 10 Yolu

0
1024

Ülkemizde çoğu kişi yabancı dil öğrenmenin önemini biliyor ve genellikle İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Okullarda ilk sınıflardan itibaren İngilizce dersi veriliyor. Bazı okullarda İngilizce dışında Almanca ve Fransızcanın yan dil olarak gösterildiği de oluyor. Son yıllarda Osmanlıca ve Arapça ise seçmeli ders olarak rağbet görüyor.

Herkesin yabancı dil öğrenmek için farklı bir nedeni bulunuyor. Bazı kişiler;  İngilizce dışında çeşitli nedenlerle ikinci ve hatta üçüncü yabancı dili bilmek istiyor. Öncelikle insanları yabancı dil öğrenmeye zorlayan sebepleri inceleyelim:

 • İyi bir eğitim almak: Özellikle Avrupa ve Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin mutlaka yabancı dil öğrenmeleri gerekiyor. Gitmek istenen ülkeye göre yabancı dil seçimi de değişiyor. Almanca, Fransızca ve İspanyolca ikinci diller arasında başı çekiyor.
 • Kolay İş Bulmak: Yabancı dil seviyesi kolay ve yüksek kazançlı bir işin anahtarı olarak görülüyor. Birçok işveren İngilizce bilmeyen adayları mülakata dahi çağırmıyor. İngilizce dışında bilinen diğer diller ya da alınan özel eğitimler adayların şansını arttırıyor.
 • Kültürleri Tanımak: Gezmeyi seven kişiler için iletişim önem arz ediyor. Yabancı bir ülkeyi tanımak ve daha büyük zevk almak ancak o ülkenin dilini öğrenmekle mümkün oluyor. Tarihi araştırmalar için de dil gerekiyor.
 • Özgüveni Arttırmak: İnsanın kendisine kattığı her bir yetenek, onun özgüvenini doğrudan etkiliyor. Yabancı dil bilen kişiler iş seyahatlerinde, turistik gezilerde, mülakatlarda ya da eğitim aşamalarında kendinden emin hareket ediyor.

Yabancı Dil Nasıl Hızlı Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmeye heves eden ya da ilerisi için bunu zorunlu gören kişiler çeşitli kaynaklar arıyor. Kurs, kitap, video gibi çeşitli teknikler deneyen kişiler öncelikle ne zaman konuşabileceğini ya da yazabileceğini merak ediyor. Dil öğrenmek isteyen kişilerin sabırlı olması ve her şeyi zamanına göre yapması gerekiyor.

Ben öğrenmek istiyorum ancak zamanım az diyenler için çalışma yaptık ve faydalı teknikleri bir araya topladık. Kurs ya da kitap gibi ana kaynağınıza olan ilgiyi arttır ve bahsettiğimiz yöntemleri uygularsanız, birkaç ay içerisinde kendinizdeki gelişimi gözlemleyebilirsiniz:

 1. Yurtdışında Eğitim Alın: Bir dili kusursuz şekilde öğrenmek şüphesiz ki o dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamaktan geçiyor. Yaşayarak öğrenilen dilin kalıcılığı çok daha yüksek oluyor. Lise, üniversite ya da yüksek lisans döneminde yabancı eğitim kurumlarında eğitim alanların dil gelişimleri hızlı ilerliyor. Bu nedenle hangi dili öğrenmek istiyorsanız, o dilin konuşulduğu ülkede yeterli bir süre kalmalısınız.

Yurtdışından eğitim almadan önce bütün eğitim evraklarınızın çevirilerini sizlerden noter ve apostil onaylı olarak isteyecekler.  Almanca tercüme için https://tercumestore.com/almanca-tercume öğrencilere indirim sağlıyor. https://tercumestore.com/arapca-tercume için de aynı durum geçerlidir.

 1. Kitap Okuyun: Yabancı dilde yazılmış kitapları okumak, o dilin yazılışı hakkında önemli bilgiler verecektir. Ayrıca kelimelerin ya da fiillerin kullanımı ve kalıpların kuralları çok daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca kitap okumak kelime gelişimine önemli katkıda bulunacaktır. Bu nedenle ilk aşamadan itibaren kitap okumaya başlanılmalı ve seviye düzenli şekilde arttırılmalıdır.
 2. Film İzlemek: Yabancı dilde film izlemek, kelimelerin telaffuzunu daha iyi kavramanızı sağlar. Dilin resmi ve sokak kullanımları arasındaki fark iyi anlaşılır. Filmler başlangıçta altyazılı şekilde okunmalı, ilerleyen aşamada altyazı bırakılmalıdır.
 3. Şarkı Dinleyin: Şarkı dinlemek hem yabancı müzik kültürünü tanımanızı sağlar hem de dil öğrenmenizi hızlandırır. Şarkılardaki kelimelerin anlamları unutulmaz ve nerede kullanılacağı iyi kavranır. Normal tondaki şarkılara ağırlık vermeli, diliniz geliştikçe daha karmaşık şarkılara yönlenmelisiniz.
 4. Kartlar Oluşturun: Dil kartları en ilkel ama en başarılı yabancı dil tekniklerindendir. Hazır satılan kartlara nazaran kişilerin kendi oluşturduğu kartlar daha elverişlidir. Bu nedenle kendi eksiklerinize göre kelime kartları hazırlayın ve bunu düzenli olarak tekrar edin. Kelime kartlarını düzenli olarak yenilemeli, kesin öğrenilen kelimeleri çıkartmalısınız.
 5. Masanızı Donatın: Özellikle yabancı kelimelerin öğrenilmesi sürecinde görsel hafızanın önemi büyüktür. Sürekli gözünüzün önünde olan kelime ya da görsellerin unutulması zordur. Bu nedenle en zorlandığınız ya da yeni öğrendiğiniz bilgiler ile ilgili post-it oluşturun ve masanıza yapıştırın.
 6. Yabancılarla Konuşun: Teknolojiden yararlanın ve yabancılarla konuşmaya aracılık eden programlar kullanın. Program üzerinden edindiğiniz arkadaşlarınızla düzenli şekilde konuşun ve asla çekinmeyin. Başlarda sıkıntı çekseniz de zaman geçtikçe su gibi konuşmaya başladığınızı hissedeceksiniz.
 7. Uygulamalardan Yararlanın: Yabancı kelimelerin öğrenilmesi için oluşturulan mobil uygulamalar oldukça işe yarıyor. Uygulamanın ayarlarını yapın ve size düzenli bir şekilde soru sormasını sağlayın. Otobüs yolculuğu gibi boş zamanlarınızda uygulamayı açarak kelime tekrarı yapın.
 8. Tekrar Edin: Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin bıkmadan usanmadan tekrar yapması isteniyor. Öğrendiklerinizi iyice sindirinceye kadar tekrar edin. Hatta kendi kendinize konuşun ve öğrendiklerinizle ilgili yeni örnekler yaratmaya çalışın.

Dili Hayatınıza Katın: Kullandığınız mobil cihazların dil ayarını yabancı dile çevirin. Örneğin İngilizce öğreniyorsanız telefon, tablet, laptop, televizyon, fotoğraf makinesi gibi gün aşırı kullanılan cihazlarınızı İngilizce kullanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz