iCloud Nedir, Ne İşe Yarar?

0
75

iCloud, verilerin güvenli bir biçimde saklanmasını sağlayan bir depolama özelliği taşır. Apple bu özelliği iOS sürüm 5 cihazlarına tanıtmıştır. Kullanıcılar uzun yıllardır iCloud’u kullanmaktan memnundur. iCloud nedir sorusu için kısaca şu yanıt verilebilir: Fotoğraflarınızı, videolarınızı, notlarınızı ve içeriğinizi güvenle saklamanıza yardımcı olur. Tüm içerik bulut depolama teknolojisi kullanılarak depolanır, böylece verilerinize istediğiniz zaman çeşitli cihazlarda erişebilirsiniz. Web tarayıcınızdan fotoğraflar, e-postalar ve notlar gibi popüler uygulamalara erişmek için iCloud uygulamasının internet sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Bunun için desteklenen bir web tarayıcısıyla oturum açmanız yeterlidir. Her Apple hesabı 5 GB ücretsiz iCloud depolama alanı kullanır. Bu yeterli değilse, daha fazla depolama alanı için ödeme yapabilirsiniz.

iCloud Ne İşe Yarar?

iCloud faydaları arasında otomatik olarak 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olmanız yer almaktadır. Bu depolama alanını cihazlarınızı yedeklemek ve tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi ve mesajlarınızı tüm cihazlarınızda güvenli ve güncel tutmak için kullanabilirsiniz. Yedeklemenizin boyutuna ve iCloud’da sakladığınız içerik miktarına bağlı olarak depolama alanınız dolabilir. Yer açmak için ek iCloud saklama alanı satın alabilir veya içeriği silebilirsiniz.

Apple iCloud kullanımı ile e-postaları, kişileri, takvimi, hatırlatıcıları, Safari verilerini (favoriler, yer imleri vb.) yedekleyebilir, oyun ve program dosyalarını, kitapçık bilgilerini, fotoğrafları, notları ve daha fazlasını kaydedebilirsiniz. Bunun için ‘Ayarlar’ bölümündeki iCloud sekmesine gidebilir ve iCloud’a neyi yedeklemek istediğinizi seçebilirsiniz. Bu açıdan fotoğraf akışını senkronize edebilirsiniz. Böylelikle aynı fotoğrafı farklı fotoğraflar yerine iPad, iPod Touch ve iPhone gibi farklı cihazlarda gereksiz fazlalık olmadan kullanabilirsiniz.

iCloud Nasıl Kurulur?

iCloud kullanmak için yapmanız gereken ilk şey kurulumdur. Bu, senkronize edilecek verilerin ve yedeklenecek verilerin seçilmesini içerir. Daha fazla iCloud saklama alanı satın almanız gerekip gerekmediğine de karar vermeniz gerekir. Apple aygıtınızda zaten iCloud kullanıyorsanız ve tüm içeriğinizi yeni aygıtınıza nasıl aktaracağınızı bilmeniz gerekiyorsa, bunu öğrenmeniz önemlidir. Bu açıdan yepyeni bir cihazı nasıl kuracağınızı, yedekten geri yüklemeyi ve daha fazlasını öğrenmeniz gerekir. iCloud verileriniz, nasıl depolandığı ve geri yüklemek için ne yapmanız gerektiği üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bazı iCloud özellikleri, cihazınız için minimum sistem gereksinimi gerektirir. Aynı şekilde, bulut depolama hizmetleri tüm bölgelerde mevcut değildir ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bunun için cihazınızın iCloud’u desteklediğinden emin olmalısınız.

iCloud Drive Nedir?

iCloud Drive, Apple’ın çevrimiçi belge depolama hizmetidir. Bu, Mac ve iOS uygulamalarının erişip depolayabileceği merkezi bir depodur. iPad’inizde bir ‘Dosyalar’ belgesi oluşturun, kaydedin ve daha sonra Mac’inizde oturum açın. App Store’daki çoğu uygulamada, kullandığınız cihazdan bağımsız olarak her zaman kullanılabilir dosyalar bulunur. iOS 11 ve sonraki bir sürümünü kullanan Apple, Dosyalar uygulamasıyla iPhone ve iPad’deki iCloud Drive’ı güncellemiştir. Bu durum iCloud yararları arasında bulunan önemli gelişmelerden biridir.

Kaynak : https://giris.email/icloud-giris-apple-kimliginiz-ile-giris-yapin/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz