İhaleye Fesat Karıştırma

0
1676

İhaleye karıştırma Türk ceza kanununda bir suç olarak düzenlenmiştir. Türk ceza kanununun 235. maddesinde düzenlenerek yer almaktadır. Bu suç sanayi ve ticarete ilişkin suçlar başlığı kapsamında düzenlenmiştir. Türk ceza kanununun 235. maddesine göre bu suç devlet kuruluşları adına gerçekleştirilen alım satım, kiralama veya devlet kurumları aracılığıyla yapılan ihale aşamalarında hileli davranışlar göstermek suretiyle tarafların gizliliğini ihlal ederek cebir ya da tehdit kullanılarak hukuksuzluk sayılan hareketlerle ihalenin yapılışına biçimine uygun şekilde gerçekleştirilmesine ve sonuçlanmasına engel olunması ile meydana gelir. Bu suçun yaptırımı ile korunması amaçlanan değer ihaledeki rekabet ortamının korunması ve devlet idaresine olan güvenin korunmasıdır. Ayrıca bu suçun oluşması için herhangi bir zarar meydana gelmesi beklenmez yani zarar oluşma ihtimalinin oluşması bu suçun gerçekleşmesi için yeterli sayılmaktadır.

İhaleye fesat karıştırma suçları olarak kanunda şu Unsurlar belirtilmiştir. Hileli davranışlarda bulunmak; örneğin İhaleye katılan herhangi bir şirketin belirtilmesi gereken olumlu özelliklerin yanında olumsuz özelliklerinin belirtilmemesi veya gizlenmesi şeklinde oluşabilir. bu davranışlarda bulunma özgü suçlar arasındadır.Yani bu hareket sadece kamu görevlileri tarafından yapılabilir. İhalede yapılan tekliflerle ilgili gizlenen içeriklere başkalarının ulaşmasına yardımcı olmak; İhalelerde yapılan tekliflerle ilgili bilgilerin gizli kalması esastır çünkü teklifler ile ilgili gizlenmesi gereken bilgilerin ulaşılması etik değildir hem de ihale sürecini tartışma aşamasına taşıyabilir. İhaleye veya ihale süresinde tarafların katılmasına engel olmak; hareket cebir kullanılarak veya hukuka aykırı hareketler gerçekleştirilerek yapılır. Tarafların ihaleye katılmasına engel olmak amacıyla veya yapacakları işleme engel olmak amacıyla kişileri ve ya kişi yakınlarını tehdit etmek tehdit ederek veya cebir kullanarak bu hareketi gerçekleştirmek ihaleye fesat karıştırma suçu olarak kabul edilmiştir. Bir diğer ihaleye esat karıştırma suçunun hareketi olarak da ihale şartlarına veya ihalede konuşulan fiyatı etkilemek,engellemek,değiştirmek amacıyla yapılan anlaşma hareketidir. İhaleye katılmak isteyen ya da katılan kişileri ihale fiyatını veya ihale şartlarını etkilemek amacıyla gizli ya da açık olarak anlaşma yapılması, veya ihalenin tek bir kişide kalması konusunda yapılan anlaşma da ihaleye fesat karıştırma suçundaki hareketler olarak yer almaktadır.

İhaleye fesat karıştırma suçunun cezası Türk ceza kanunun 235. maddesinin 3. Fıkrasında düzenlenmiştir. Tehdit veya cebir kullanarak bu suçu gerçekleştiren kişilere uygulanacak cezanın alt sınırı beş yıldan az olamaz. Eğer ki bu suçun işlenmesi neticesinde devlet kamu kurum ve kuruluşları için bir zarar meydana gelmişse faile bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası hüküm olunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz