Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

0
2549

Sosyal medyanın 4 büyüğünden biri olan Instagram ‘ın getirdiği InstaSnap ve Instagram Stories (Instagram Hikayeleri) özelliğinden sonra şimdi de Instagram Live (Canlı Yayın) özelliği geldi. Instagram üzerinden nasıl canlı yayın yapıldığını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Sosyal mecralarda resim paylaşmak için kullanılan en yaygın uygulama tartışmasız Instagram ‘dır. Sosyal medya üzerinde resim dediğiniz zaman herkesin aklına istisnasız ilk önce Instagram gelir. Günlük fotoğraf ve videolarınızı kolaylıkla takipçileriniz ile paylaşabildiğiniz Instagram aynı zamanda Facebook, Twitter gibi diğer sosyal ağ uygulamaları ile de eş zamanlı olarak sizin kontrolünüzde ortak paylaşımda bulunabiliyor.

İlk olarak yaptığı logo değişiminin beğenilmemesi ile sosyal medyanın gündemine oturan Instagram’ın daha sonra Snapchat ile yayılmaya başlayan ‘Snap atma özelliğini’ kendine InstaSnap adıyla eklemişti. Bunun üzerine ‘Snapchat’ten Çaldı!’ başlıkları ile gündeme gelmişti. Bu sebeple kullanıcıların gözünde kötü bir izlenim oluşturdu.

Instagram canlı yayın özelliğini daha önceden beta olarak bazı ülkelerde kullanıma açılmıştı bu ülkelerden başlıca; ABD, İngiltere ve Kanada ‘yı söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de artık kullanıma açık olan instagram canlı yayın ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuldu.

Instagram Canlı Yayın

Dünya genelinde kullanılan ismi Instagram Live, yani Canlı Yayın olan bu özelliği kullanarak anında canlı yayın başlatıp aynı zamanda izleyicilerden canlı olarak yorumlar da alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra nasıl canlı yayın açacağınızı anlatmadan önce bahsetmem gereken bazı önemli noktalar var:

Instagram Live, Instagram Stories prensiplerine dayanarak oluşturulmuş bir yan özelliktir yani; tıpkı InstaSnap ile paylaştıklarınızın 24 saat içerisinde silinmesi gibi yaptığınız canlı yayın ise sadece yayın esnasında seyredilebiliyor. Yaptığınız canlı yayını kaydedip tekrar izleme olanağınız bulunmuyor. Bunun dışında değinilmesi gereken bir diğer nokta ise canlı yayın süresi. Instagram canlı yayınlarda toplam 1 saatlik süre sınırı belirlemiş. İlerleyen zamanlarda bu sınır belki arttırılabilir ve ya kaldırılabilir fakat şu an için bunu bilerek canlı yayın akışınızı yönetmenizde fayda var. Canlı yayın yapabilmeniz için en önemli nokta ise internet bağlantınız. Eğer yeterli hızda bir internet bağlantısına sahip değilseniz canlı yayınınız Instagram Live tarafından başlatılmayabilir, donabilir, izleyicilere çok geç gidebilir, kasabilir ve ya yarıda kesilebilir.

Instagram ‘ın canlı yayın özelliğini kullanmak için uygulamanın son sürümünü indirmeniz ve ya güncellemeniz gerekmektedir.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Anlatım için kısa bir deneme canlı yayını oluşturduk.

Instagram Stories’e gidin.

Uygulamamıza giriş yaptığımız zaman ana ekran ile Instagram bizi karşıladı. Canlı yayın açmak için buradan sol üst kısımda bulunan “Hikayen” bölümüne tıklıyoruz.

Canlı Yayın moduna geçin ve istediğiniz ayarlamaları yapın.

Açılan pencereden “Normal” yazısını sağa kaydırarak “Canlı” moduna geçiş yapın. Dilerseniz yukarıda bulunan çark simgesine girerek ayarları düzenleyebilirsiniz. Ayarlardan kimlerin izleyebileceğini, yorumların açık/kapalı olma durumunu düzenleyebilirsiniz. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra “Canlı Video Başlat” butonuna tıklayın. Yapmanız gereken başka bir şey kalmıyor.

Instagram internet hızınızın yeterliliğini test eder.

Bu kısımda yayın başlamadan önce kısa bir süre (6-7 sn.) boyunca uygulama canlı yayına başlamak için internet bağlantınızı kontrol ediyor.

Canlı Yayın için geri sayım: 3 2 1 !

İnternet bağlantımız yeterli görüldüyse canlı yayının başlaması için 3’den başlayan bir geri sayım safhası karşımızda beliriyor.

Canlı yayın başladı!

Canlı yayına şu an başladınız! Sağ kısımda bulunan simgelerden kamerayı ön/arka olarak değiştirebilir ve acil durumlar için yorumları hızlıca devre dışı bırakabilirsiniz. Canlı yayın esnasında gönderilen yorumlar ekranın altında belirir.

Canlı yayını sonlandırın.

Canlı yayını bitirmek için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Bitir” butonuna tıklayın ve karşınıza gelen onay penceresinden “Canlı Videoyu Bitir” seçeneğine tıklayın. Böylece canlı yayını sonlandırmış olursunuz.

Canlı yayın ile ilgili veriler.

Yaptığımız canlı yayın bu pencereyle birlikte son bulmuş oldu. Canlı yayını toplam kaç kişinin izlediğini gösteren bu analiz penceresinden “Bitti” butonuna tıklayarak ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz