Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaTeknolojiİnternet faturası neden yüksek gelir?

İnternet faturası neden yüksek gelir?

İnternet faturasının yüksek gelmesi günümüzde özellikle de Türkiye’de son derece sık yaşanan bir problemdir. Eğer internet faturanızın sıkça yüksek geldiğinden şikayet ediyorsanız mutlaka bu makalemizi okumalısınız. Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarına internet bağlatacakları zaman bir paket seçerler ve bu paket için anlaşma sağlanır.  Bu paketinde aylık belli bir sınırı bulunmaktadır. Örneğin aylık 45 TL olan paketler, 49 TL olan paketler gibi değişim gösterirler. Bu paketlerdeki değişimleri de paket içerisinde bulunan kota sınırı, hız sınırı gibi çeşitli faktörler belirlemektedir ve bu faktörlere göre ISP’ler kullanıcılarına belli bir fiyatlar çıkarırlar.

Sınırsız İnternet Tariflerinde Fatura Neden Yüksek Gelir?

Sınırsız internet tarifesinde sabit fatura fiyatı olması gerekir. Faturanın yüksek gelmesinin birkaç sebebi olabilir.

> Taahhüttünüz, düşündüğünüz tarihten daha önce bitmiş olabilir. Bunun için internet sağlayıcı firmanızı arayarak sorabilirsiniz.

> Hızınız arttırılmış olabilir. Bunun sonucu olarak fark faturanıza yansıtılabilir.

> Ek bir servis satın almış olabilirsiniz ya da bir ücretli bir servis tarifenize tanımlanmış olabilir. Televizyon izleme servisi olabilir. Bunun için firmanızdan faturanızın mail olarak gelmesini isteyin ve inceleyin.

> Faturanın yüksek gelmesinin bir sebebi de hatalı fatura olabilir. Servis sağlayıcınızı arayın durumu iletin.

Eğer sınırsız bir tarifeniz yoksa yüksek faturanızın sebebi başka bir şey olabilir.

Kota Aşımı Nedir?

İşte bu fiyatların üzerinde bir ücret gelindiğinde internet faturam neden yüksek geldi? Gibi sorular ile kullanıcılar İnternet Servis Sağlayıcı’sına ulaşırlar. Genellikle aldıkları cevaplar kota aşımı olmaktadır. Evet 2 cümleden oluşuyor ancak gerçekten de durum böyle. İstemeden, bilmeden kotanızı aşıyorsunuz. Kota aşımı aslında kendi kendine oluşan bir şey değildir. Genellikle kullanıcılar kota faktörünü doğru kavrayamadıklarından dolayı neredeyse her ay kota aşımı yaparlar. Sizler paketinizi seçtiğiniz zaman o paketin belli bir kota sınırı vardır. Örneğin aylık 20 GB bir sınırdır. Eğer aylık 20 GB değerinde sisteminiz download yani indirme yaparsa kota aşımına maruz kalırsınız. 20 GB’den sonra her aşım boyutu belli bir ücrete tabii tutulur. Ancak bu durum belirli paketler için böyledir. Çoğu paket içerisinde hız aşımı yaparsanız internet hızınız düşürülmektedir.

Kota Aşımı Neden Oluşur?

Kota aşımına neden olan faktörlere değinecek olursak eğer bir internet ağını çevrenizdeki komşularınız ile de kullanıyorsanız maalesef çoğu zaman kota aşımına maruz kalırsınız. Çünkü gün içerisinde web siteleri geziniyor, müzikler dinliyor, filmler izliyorsunuz. Film, video seyretmeleriniz de aslında birer indirmedir. Her birinin belli boyutları vardır ve bu boyutları arka planda sisteminiz indirerek size gösterir. Bu nedenle film, video izlemelerinize müzik dinlemelerinize dikkat etmelisiniz ayrıca komşularınız da dikkat etmeli. Eğer komşularınız kullanmıyorsa ve sizde kota aşımı yapacak kadar indirme yapmadığınızı düşünüyorsanız büyük ihtimalle sisteminize bir çeşit virüs bulaşmıştır ve bu virüs sisteminizde arka planda indirmeler yapıyordur bu durumda mutlaka bir anti virüs programı ile sisteminizi taratmalısınız.

Önceki İçerikHeartbleed açığı nedir?
Sonraki İçerikSEO nedir?
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

bedava chat sitesi on En Etkili 5 SEO Yöntemi
Mehmet Can on SEO nasıl yapılır?
WordPress on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?
NeoPiksel on SEO nasıl yapılır?