iPhone 7 Plus DFU Moduna Nasıl Alınır?

0
3279

Apple tarafından üretilen iPhone ve iPad cihazlar mobil sektörde oldukça rağbet görmekte. Bu cihazları kullanan insanlar tabii ki de telefona gelen güncellemelerden sık sık haberdar olmak isteyecek ve iOS sürümünü bir üst kademeye taşımak isteyecektir. Bu durumda yazılım güncellleme yani yükseltme işlemi için kullanılan bir çok yöntemden birisi cihazı DFU moda almaktır. iPhone ve ya iPad ‘de DFU moda geçerek güvenli bir şekilde yazılım yükleme işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Biz sizlere iPhone 7 Plus DFU moda alma olayını anlatacağız. Siz de iPhone ile DFU Moda Nasıl Geçilir? diyorsanız gerekli işlemleri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Gelişmiş teknik özellikleri, kamerası, şık arayüzü ve teması ile iPhone 7 özellikle siyah modeli ile çıktığı an piyasaya damgasını vurmuştu. Apple ‘ın diğer iPhone modellerinden farklı olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ‘da 3.5mm jak girişi kullanmaması pek çok eleştiriye mağruz kalmasına sebebiyet verdi. Jak girişi kullanmamasının yanı sıra yeni bir değişiklik olarak klasik iPhone home tuşu ya da halk tabiri ile orta tuş ‘un bu sefer mekanik olmaması da çok dikkat çekmişti. Basmalı bir tuş niteliği taşımayan yeni home tuşu daha çok bir laptop touchpadi hissi veriyor.

iPhone 7 Plus ve ondan ziyade diğer iPhone modelleri, iPad yani iOS işletim sistemi kullanan her Apple cihazı zaman içerisinde sürekli olarak güncelleme almakta. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi bu iOS yazılım güncellemesinin yapılabilmesi için bir çok alternatif var cihazı DFU moda alıp iTunes ‘a bağlayarak güncellemeyi yapmak da bunlardan birisi. Ayrıca iPhone 7 Plus için DFU mod sadece güncelleme için kullanılmıyor temel olarak bir güvenli mod edasıyla geliştirilmiş bu teknikle sistem geri yükleme ve koruma modu işlevlerini de kullanabilmeniz mümkün.

DFU Mod Nedir?

iPhone cihazı DFU moda almadan önce DFU modunun ne olduğu hakkında net bir bilgi vermek istiyorum. Öncelikle DFU Mod ‘unun açılımı Device Firmware Update Mode yani Türkçe olarak Cihaz Yazılım Güncelleme Modu anlamını taşıyor. Bu mod ile Apple ‘ın iPhone ve iPad cihazlarında ana sistemin yüklenmesini deaktif duruma getirir ve bu şekilde yazılım güncelleme daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Yani bir nevi telefon boot moda geçiş yapar.

iPhone 7 Plus DFU Moduna Nasıl Alınır?

Öncelikle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus telefonumuzu ana ekrana getirelim. DFU Moduna geçiş yapabilmek için cihaz kablo ile bilgisayara ve iTunes ‘a bağlı iken ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basılı tutuyoruz, yaklaşık 10 saniye boyunca bu şekilde bekledikten sonra telefonumuzun ekranı kararacaktır ve bu sayede DFU Moduna geçmiş olacaksınızdır. Ardından iTunes üzerinden telefonla ilgili dilendiğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Apple cihazı DFU Modundan çıkarmak için bilgisayarla olan bağlantısını kesin ve aynı ses kısma+güç tuşu kombinasyonunu uygulayın ekranda Apple logosu olan ısırılmış elma geldiği takdirde DFU Modundan çıkmış olursunuz.

Bu yazı ile benzer olarak iOS 10.2.1 Nasıl Yüklenir? Nasıl Güncellenir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz