İslam Sohbetlerinde Üslup Nasıl Olmalı?

0
1871

İki ve ya daha falza müslümanın arasında geçen sohbete İslami sohbet diyebiliriz. Tabii ki bunun daha toplu ve nizami şekilde gerçekleştirilenleri de mümkündür (örn. kanal 7 sohbet) fakat biz sizlere İslam ahlakına uygun olarak bir müslümanın nasıl sohbet etmesi gerektiğinden temel hatlar içerisinde bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle belirtmeliyiz ki bu konuda üstünde duracağımız yerler sünnetlerle ilgili kısımlar ve hadislerdir.

Konuşma eylemi sosyal hayatta her insanın iletişim kurmak için ihtiyaç duyduğu ve doğru şekilde gerçekleştirmesi gereken bir durum. Sokakta, evde, okulda, işte, markette ve her yerde konuşmak, sohbet etmek durumundayız. Peki bir Müslüman için doğru sohbet etme biçimi, doğru üslup nasıl olmalı? Öncelikle kibir olarak anlaşılabilecek ve ya türevi olduğunu düşündüğünüz bir konuşma üslubuna sahip iseniz bunun muhakkak önüne geçmeli ve ya konuştuğunuz kişiye doğru şekilde izah yapmayı bilmelisiniz. Konuşma üslubunuzu muhattabınıza göre ayarlamalısınız çünkü bir insan için oldukça samimi gelebilen bir konuşma biçimi başkası için üzücü bir hal alabilir. Bu sebeple konuştuğunuz kişinin psikolojik durumunu düşünerek konuşacağınız lafları ve konuşma biçiminizi belirlemeniz gerekmektedir. Hz. Mevlana ‘nın şu sözü de bu belirttiğimiz fikirle uyuşmaktadır.

“Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma!”

Ayrıca Peygamer Efendimiz de “Ey İbn-i Abbâs! İnsanlara akıllarının almayacağı bir söz söyleme. Zira böyle yapman, fitneye düşmelerine sebep olur.”  (Deylemî, V, 359) demiştir.

Konuşulacak kişi ile sizin ortak ilgi alanlarınızla ilgili, gerekli olan, hoş muhabbetler yapmak bir Müslümana yakışır harekettir. Doğru bir şekilde sohbet eden insanları da gözlemlemek için internet üzerinden dini chat yapmanız da mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz