ISO 9001 Belgesine Neden İhtiyaç Duyulur?

0
1230

ISO 9001 Belgesi

Bir kuruluşun müşterilerin şart ve isteklerini karşılayan ürünleri sağlama yeteneği olduğunu ispatlaması gerektiğini ve müşteri memnuniyetini yükseltmeyi amaçladığında uygulayacağı kalite yönetim sisteminin şartlarını belirtmektedir.

ISO 9001 belgesi; müşteri istekleri, ihtiyaçları ve mevzuat şartnamelerini karşılama yoluyla müşteri memnuniyetinin çoğalmasını öngören ve dünya tarafından kabul görmüş bir kalite yönetimi sistemi şeklidir. Kuruluşun organizasyon yapısından müşterilerinin memnuniyet seviyesine kadar toplanan istatistiklerin analiz edilmesinden süreçlerin yönetimine, iç denetimlerden ürünlerin tasarımına, alım satım işlemlerine kadar pek çok nokta da yönetim sistemi şartlarını belirtir. ISO 9001 belgesi, esas anlamda bir kontrol mekanizması demektir. Bu belgenin amacı, hata ve kusurları en aza indirmek, ortadan kaldırmak ve daha önemlisi oluşabilecek hata ve yanlışları yok etmektir. Direkt olarak ürün ve hizmetin kalitesi ile değil, yönetim sisteminin kalitesi ile ilgilenir. Buradaki temel amaç, etkili bir kalite yönetim sistemi oluşturulmasıdır ve uygulanması durumunda müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaliteli ürün ve hizmetler üretilmesini sağlamaktır.

Genel olarak müşterilerimizin istek ve ilişkilerine odaklanılarak şikayetleri azaltmaya özen gösteririz böylelikle müşterilerimizin bize olan memnuniyeti ve bağlılığı daha da artar. Müşterilerimize daha iyi ürün tasarımı sağlamak için onların ihtiyaç, istek ve beklentilerini ön planda tutmaktayız. Kaliteden kaynaklanan problemler giderilerek maliyetler minimuma indirilir. Oluşabilecek tüm sorun ve problemlere çözüm bulunarak sistematik şekilde ilerleme sağlamaktayız.

Süreçler ve faaliyetler arasındaki işleyiş, organizasyon içinde sağlıklı bilgi akışı sağlamaktadır. Aynı zamanda kalite imajı güçlenir ve bu sayede müşterilerimizin güveni artmaktadır.

ISO 9001:2015’in Değişikliği

ISO 9001:2015 de isim değişikliğinin ve QMS işlemlerinin yeniden konumlandırılmasının yanı sıra, yeni önemli gerekli ihtiyaçlar geliştirilmiştir.

Kuruluşun bağlamı nasıl olur?

ISO 9001:2015 kuruluşun bağlamının göz önünde bulundurulması gerekir ve sonrasında QMS tasarımı ve uygulanması süreci açısından bir yöntem oluşturulmalıdır. Bu yöntemin risk ve fırsatları vardır; QMS’in planlanması ve uygulanmasının ögelerinden biri olarak tanımlanan gereklilik; QMS’nin işleyişini potansiyel olarak etkileyebilen risklerin, fırsatların ve bunlara karşılık olarak orantılı eylemlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bunların yanında sistemin planlanması, geliştirilmesi ve uygulanması konusunda özel gereklilikler getirilmiştir. Ürün ve hizmetler de uyumun sağlanması, gerekli bilginin belirlenmesi ve yönetimi için kontrol sağlanır, risk tabanlı yaklaşımlar saptanarak kaliteli hizmete ulaşılır.

Daha detaylı bilgi için Kaizen web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz