Katiplik İçin Hızlı Yazmanın 10 Yolu

0
8931

Son zamanlarda kamuya personel alımlarında açılan bir diğer alan ise katiplik oldu. Katipler düz devlet dairelerinde çalışabileceği gibi adliyelerde, mahkemelerde de ‘zabıt katibi’ adıyla görevlendirilebiliyor.

Yerleştirme işlemleri adalet bakanlığınca yapılan katipler devlet dairelerinde ifade alımı, tutanak düzenleme, belge hazırlama görevleri ile ilgileniyorlar. Temel olarak hızlı yazı yazma becerisi kazanmış kişiler katip olarak alınıyor.

Devlet dairelerinin tümünde F tipi klavye kullanımı zorunlu hale geldiği için katip adaylarının uygulamalı sınava girmeden önce kendilerini F tipi klavye üzerinde geliştirmeleri gerekiyor. Burada katip olmak isteyen bireylerin asıl amacı doğru ve hızlı yazabilmektir. Bunun için çeşitli eğitim kurumlarına başvurarak kendilerini geliştirip sınava hazırlanmaktadırlar. Hızlı yazma katiplikte en önemli husustur. Bir katip adayı önündeki metni ne kadar hızlı bir şekilde bilgisayara aktarabiliyor ise -doğru bir şekilde- sınav başarısı da aynı oranda yüksek olur. Böylece devlet dairesindeki işini verimli ve hatasız olarak yürütebilir.

Katip adaylarının F klavye üzerinde daha hızlı yazmaları için, kendilerini geliştirmeleri için 10 yöntem hazırladık.

1. Ellerinizi Masaya Temas Ettirmeyin

F klavye de 10 parmak kullanarak hızlı yazmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ellerin yerleşimidir. Eller klavyeye veya masaya temas etmeyecek şekilde yukarıda tutulmalı ve klavyeye yukarıdan dokunuşlar yapılmalıdır. Ayrıca dirseklerin pozisyonu da doğru bir yazım tekniği için önem taşır. Dirsekler sandalye kolçağına yaslanmadan omuzlarla 90 derece yapacak şekilde konumlanmalıdır. Bu şekilde daha hızlı bir yazım elde edilmiş olur.

2. Kollarınızı ve Parmaklarınızı Güçlendirin

Kollar sürekli havada durduğu için bir süre sonra yazı yazarken parmaklarınız ve kollarınız yorulmaya başlar. Bu kolların ve parmakların yerleşimini bozar ve sizin hızınızı yavaşlatır, veriminizi düşürür. Bunun önüne geçmek için kol kaslarımızı ve parmaklarımızı geliştirmemiz gerekir. Bu tipte bir gelişim için sıkı spor programına ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken tek şey 10 parmak çalıştıktan sonra yaklaşık 10 dakika sürecek olan basit antrenmanlar yapmaktır. Antrenmanlarda 2 kg’lık bir dumbell ile kollarınızı, bir çift el yayı kullanarak da parmaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

3. Parmaklarınızı Yuvarlak Şekilde Tutun

Parmaklarınız klavye üzerine fotoğraftaki gibi yerleşmelidir. Parmakların yukarıdan aşağıya yay gibi yuvarlak şekilde durması daha hızlı yazmanızı sağlayacaktır. Aksi takdirde diğer düz parmak duruşları hareketinizi kısıtlar ve buna bağlı olarak daha yavaş yazarsınız.

4. Tuşlara Havadan Dokunun

Parmakların klavyeye ağır baskıyla temas ettirmek yazma hızınızı yavaşlatır. Parmaklar yuvarlak şekilde klavyeden biraz yukarıda yani havada olacak şekilde durmalıdır. Klavyeye yukarıdan tane tane vuruşlar yaparak yazmak daha doğru olur. Bir tuştan diğer tuşa geçme esnasında daha az vakit kaybettirir. Böylece zamandan kazanç sağlayarak konuşmacıyı kaçırmamış olursunuz.

5. Doğru Klavyeyi Seçin

Klavye seçimi başlangıç düzeyindeki katip adayları için oldukça önemlidir. Tuşların yumuşaklığı ve sertliğini kendinize en uygun bulduğunuz klavyeyi seçerek çalışmaya başlamalısınız. Biraz geliştikten sonra eğer slim klavye tercih ettiyseniz klavyenizi değiştirerek antrenmanlara devam etmeniz gerekebilir. Oldukça şık ve küçük tasarımına rağmen devlet dairelerinde çoğunlukla slim klavye bulunmaz bu yüzden sadece slim klavye üzerinden kendinizi geliştirmeniz sizin için bir eksi olabilir.

6. Doğru Oturun

Doğru oturuş şekli öncelikle sağlığınız için daha sonra hızlı yazmanız için gereklidir. Eğer doğru oturmaz iseniz kamburluk, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi bir çok tehlikeli rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Doğru olmayan bir oturuş ile klavye kullanırsanız kollarınızın duruşu da bozulacağından oldukça verimsiz bir yazı yazarsınız. Doğru oturma şeklinde sırt tamamen sandalyeye yaslanmadan dik olmalı, bacaklar 90 derece olacak şekilde yere temas etmelidir.

7. Metinleri Tersten Yazın

Hızınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz mükemmel bir taktik. Metinleri tersten yazarak reflekslerinizi ve noktalama işaretleri bütünlüğü gibi diğer konuları daha iyi kavrayabilirsiniz. Bu çalışmayı düzenli olarak yaptığınız takdirde 10 parmak klavye ile katiplik metinlerini çok daha hızlı yazabilirsiniz.

8. Hukuki Terimler ve İngilizce Kelimelerle Çalışın

Kullandığınız antrenman metinlerinde ne kadar çok İngilizce ve hukuki terimlere yer verirseniz hata yapma oranınız o derecede düşer. Özellikle hukuki terimlere olan aşinalığınız artacağı için bu tarz kelimeleri yazmakta diğerleri zorlanırken siz daha hızlı bir şekilde yazmış olursunuz. İngilizce kelimeler ise daha önce karşılaşmadığınız için kelimeyi algılama ve klavyeye dökme yeteneğinize katkıda bulunur.

9. Sürekli Pratik Yapın

Diğer yollarda söylediklerimizi doğru bir şekilde uygulayarak sürekli pratik yapın ve ellerinizi klavyeye alıştırın. Zaman zaman gürültülü ortamlarda pratik yapın böylece konsantrasyonunuz gelişir. Ayrıca televizyondan siyasi haberlerdeki konuşmaları yazmayı deneyerek mahkeme katipliği konusunda da bir alıştırma yapmış olursunuz.

10. Katiplik Sınavı İçin Deneme Yapın

Kendinizi belirli bir düzeyde geliştirdiğinize karar verdikten sonra sınava hazırlık aşamasına geçmeniz gerekir. Odanızı tıpkı sınavdaymış gibi ayarlayın, süre tutun, sınavlarda çıkmış metinleri yazın. Bu sayede sınav ortamında oluşacak heyecanı önceden yenmiş olacaksınız ve uygulamalı katiplik sınavında hızlı-doğru yazarak yüksek başarı göstereceksiniz.

Yazıda bahsettiğimiz teknikleri devamlı olarak dikkatlice uyguladığınız zaman katiplik sınavında F klavye üzerinde diğer rakiplerinizden daha hızlı yazarak bir adım önde gireceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz