Kedi Nasıl Bakılmalıdır?

0
1982

Kediler İçin Mama Tercihi Nasıl Yapılır?

Kediler için mama seçimi yaparken kedinizin yaşına göre mama tercihi yapmanız gerekmektedir. Kedi mamaları genel olarak yaşlı, yetişkin ve yavru kedi maması olarak isimlendirilmekte ve satılmaktadır. 3-12 ay arasındaki yavru kedilerin yavru kedi mamaları ile beslemeniz gerekir. Yavru kedilerin beslenme ihtiyacına göre üretilen bu mamalar yavru kedilerin beslenmesi ve sağlıklı büyümesi için gerekli bir mamadır. 1-7 yaş arasındaki kedinize yetişkin kedi maması almalısınız. Yetişkin kedi mamaları, besin değerleri bakımından kedinize uygun olacaktır. Kediniz 7 yaşından büyükse yaşlı kedi maması kullanmanız gerekir. Yaşlı kedilerinizin sağlığı için özel olarak hazırlanan bu mamalarda, yaşlı kedinizin sağlığı için fazlasıyla protein bulunmaktadır. Bu mamalara ek olarak; tahıl sız, light, düşük tahıllı, ırklara özel, kısırlaştırılmış mamalarda bulunmaktadır.

Uygun Kedi Tuvaleti

Kedi sahibi olanların kedilerine ilk verdiği eğitimlerden biri kedi tuvaleti eğitimidir. Kapalı ve açık kedi tuvaletleri sayesinde kedinizin tuvalet sorunu ortadan kalkar hem de eviniz daha temiz kalmış olur. Kediler tuvalet konusunda çekingen hayvanlardır, uygun şartlar sağlandığı takdirde rahat davranabilirler. Önemli olan nokta onlara özel bir tuvalet alanının olduğunu onlara göstermeniz ve hissettirmenizdir. Kapalı olan kedi tuvaletleri kumu etrafa dağıtmaması ve etrafa koku yaymadığı için açık kedi tuvaletlerinden daha avantajlıdır. Kedinizi tuvalet eğitimine ilk alıştırdığınız zamanlarda açık kedi tuvaleti kullanmanız sizin ve kediniz için daha yararlı olacaktır.

Kedi Kumu Alın

Evinin kedi pisliği açısından temiz ve hijyenik kalmasını istiyorsan kedi kumu al. Kedi kumları, temizlik açısından tam bir hayat kurtarıcıdır. Kedi kumu kedinin dışkısını topaklandırdığından hem kedi pisliğinin kolay bir şekilde temizlenmesini hem de hijyen sağlamaktadır. Her kedinin beğendiği farklı bir kedi kumu bulunmaktadır. Kediden kediye değişiklik göstermekte olan kedi kumlarını deneme yanılma yöntemi ile denenmelidir.  Burada size verebileceğimiz tavsiye, ilk olarak küçük paketler halinde kedi kumu alıp, kedinizin beğenisine sunmanızdır. Kediniz için en ideal kedi kumunu böylece kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Evinizde daha fazla hijyen sağlanmasın isterseniz, kedi tuvaletlerinin önüne, kedi tuvaleti önü paspası almanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz