Kollarda oluşan sarkıklar nasıl giderilir?

0
1184

Kol altlarındaki sarkıklar özellikle kadınlarda çok sık görülen bir şey… Çok sık kilo alıp verme, hareketsizlik, hamilelik, kötü beslenme ve fazla tuz tüketimi kol sarkmalarına neden oluyor.

Adı da yemeğe tuz dökerken yapılan kol hareketinden geliyor. Halk arasında tuzluk sarkması deniyor. Aman, Kollarımda tuzluk sarkması var. Ben bunları kasa çevirmem lazım diyorsanız bu tabi ki mümkün. Yüzmek bu konu için en iyi ilaç. Kesinlikle düzenli yapılan spor ve bir o kadarda sağlıklı beslenmek gerekiyor.

“Sıkı kaslara sahip olduğunda vücudumuz güzel görünür ve kendimizi daha iyi hissederiz. Ama zaman içinde ve genellikle de 30’lu yaşlardan sonra, yavaş yavaş kollarda sarkmalar ortaya çıkarmaktadır.

Kollardaki Sarkıkların Nedenleri

Bunun öncelikli sebebi hareketsizlik, kilo alma, hamilelik, ani kilo kaybı, hormonal değişiklik ve kötü beslenme olabilir. Vücudumuzun diğer bölgelerinde meydana gelen sarkmaların yanı sıra, en can sıkıcı bölgelerden biri kollardır. Kollarda sarkmalar görülmesi üzücü olabilir ve bu kıyafet seçerken hoş olmayan görüntüler ortaya çıkartabiliyor.

Kollarda sarkmalar, kolajen ve elastin liflerin azalması olarak derinin eski sıkılığını yitirmesi sebebiyle oluşur. Bu durum deri ile kasları gevşek hale getirir. Cerrahi müdahale olmaksızın vücudunuzun eski haline gelebilmesinin tek yolu azimli bir şekilde rutine bindirilen spor aktiviteleridir. Vücudun her bölgesi için yapılacak egzersizler sayesinde vücut zindeliği sağlanabilir. Vücut şekillendirmek ve selülit tedavisi için sıklıkla başvurduğumuz en iyi yöntem sıkı spordur.

En çok spor ile gelişen bölgeler;

  • Kol ve bacak,
  • İç bacak,
  • Karın,
  • Basen bölgeleridir.

Sporcular bu bölgelerinde hızlıca cilt kalitesinde iyileşmeler ile karşılaşır. Hamilelik sonrası hızlı kilo alıp verme dönemi için sıkı bir spor ile vücuttaki sarkmalardan kurtulabilirsiniz.

Sarkıkların Giderilmesi İçin Yapılması Gereken Egzersizler

Kol kaslarını sıkılaştırmak için egzersizler vardır. Bu egzersizleri yapmadan önce iyice ısınmanız gerekir. Omuzları yavaşça hareket ettirerek, elleri omuz arkasına atmak yeterli olacaktır. Fazla ağırlık kullanmayın. Esneme hareketlerinde, egzersiz esnasında sakatlanma ve sonrasında ağrı olmaması önemlidir. Kas hareketi önce ve sonrasında yapılan esnemeler yavaşça, derin nefes alarak yapılmalı. Her iki taraf için de en az 5 kez tekrar edin.

Egzersiz şöyle yapılacaktır;

  • Bacaklarınız çok hafif eğik biçimde dizlerinizi yere koyun.
  • Kollarınız düz dursun, eller omuz hizasında, sırtınızı bükmeden düz pozisyon alın.
  • Kollarınızı kırarak yere yaklaşın ve yavaşça kalkarak eski konumunuza dönün. Bu hareketin diğer adı da yarım sınavdır.

Bu egzersiz sonucu bir süre sonra kollarınızdaki sıkılığı hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz